Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надежда Влаева: За мен животът е сцена

Надежда Влаева
Снимка: Ани Петрова

Тя има излъчването  на големите кинозвезди от миналото – красива, загадъчна и леко дистанцирана. И в същото време е невероятно естествена и чистосърдечна като дете. Разговаря охотно, смее се от сърце и искрено се изненада, когато ѝ направих комплимент за лекотата, с която изпълнява дори и най-виртуозните пасажи. Пианист със солидна кариера и редица награди, Надежда Влаева е запазила скромността и непосредствеността си и умее да се радва не само на собствените успехи, но и на постиженията на другите. Тя смята, че за всеки има място под слънцето и не бива да хабим енергията си за завист и конкуренция, а голямата ѝ детска мечта е била да успее да накара всички хора да обичат класическата музика.

Надежда Влаева е родена в София и завършва Музикалното училище. На 15 печели първата си награда на конкурс за млади пианисти в Италия. Учила е при проф. Антон Диков, след това – при Лазар Берман . От години живее и работи в Ню Йорк, но често концертира в Европа, включително и в България. Не само изпълнява, но и композира музика и се надява скоро първият й компактдиск със собствени композиции да види бял свят.

Аделина Александрова и Надежда Влаева
Поводът да ни гостува в "Предаване без име" беше соловият ѝ рецитал в камерна зала "България", състоял се на 30 май т.г. в рамките на ММФ "Софийски музикални седмици", но тъй като няма случайни неща, броени часове преди да запишем уговореното интервю, по волята на публиката Надежда Влаева бе избрана за "Музикант на годината 2021". Голямо и заслужено признание, повод за което е излезлият миналата година компактдиск на Hyperion с малко познати творби на Панчо Владигеров в нейна интерпретация, който получи прекрасни рецензии и признание. Престижното списание Gramophone го постави в специалните си акценти за месец юли 2021 с великолепна рецензия в "Изборът на редактора", с подобна ласкава оценка излезе и австралийското музикално издание Limelight Magazine, а BBC Music Magazine също отличи с добри отзиви не само работата на българската пианистка, но и самата музика на Владигеров, която за съжаление все още е непозната за голяма част от западния свят.

Наградата, която Надежда Влаева получи в допитването на "Алегро виваче", бе обстойно коментирана в редица медии. "Предаване без име" по традиция реши да погледне към изпълнителката от друг ъгъл.  Как е започнало всичко, какво дете е била Надежда Влаева, как е свързала живота си с пианото и каква е извън сцената – всичко това можете да  научите, ако ни слушате в двете поредни съботи - на 18 и 25 юни – от 11.00 часа по програма "Христо Ботев". Част от интервюто е и в звуковия файл.

Снимки: Ани Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15
Ангел Антонов

Нова монография, посветена на Райна Кабаиванска, я определя като "Весталка на операта"

Предаването "Неделен следобед" чества Деня на българската независимост с почит към един от най-независимите и достойни хора на изкуството, родени в България. Празничното издание на 22 септември от 14 часа е изцяло посветено на легендарната, прочута в целия свят българска певица, на чаровната и харизматична жена, на недостижимата актриса, отдаден..

публикувано на 22.09.24 в 08:11

Карл Бьом: Дали чувам музиката? Та тя извира от мен…

На 28 август музикалният свят отбеляза 130 години от рождението на Карл Бьом – един от колосите на диригентското поприще на ХХ век. "Патриарх на хармонията" го наричаха, а съвременниците му шеговито, но и със страхопочитание произнасяха: "Да отдадем дължимото на Бьом Австрийски!" Самият маестро пък бе съвсем лаконичен: "От мига, в който проговорих,..

публикувано на 21.09.24 в 08:10