Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Илко Гетов

Рекорден брой лекарства са получили разрешение през 2021

Проф. Илко Гетов
Снимка: Ани Петрова

Европейската агенция по лекарствата е препоръчала 92 лекарства за одобрение през 2021 г. Това става ясно от дейността на регулативния орган, който бе приет от Управителния съвет.

В "Нашият ден“ проф. д-р Илко Гетов, българският представител в Европейската агенция по лекарствата, коментира, че "2021 година беше изключителна натоварена за работата на Европейската агенция по лекарства. Рекорден брой нови международни непатентни наименования са разрешени. Освен това към тях трябва да добавим 89 лекарства, за които са разширени указанията или това за какво могат да се прилагат“.

Част от новите лекарствени препарати се прилагат в следните групи: онкохематология, ревматология, онкология, педиатрия и при ендокринните заболявания. "Пет лекарства са получили негативно становище, т.е. отказано е да бъдат разрешени за употреба в ЕС", казва експертът. 

И допълва, че "политиката за одобрение следва стриктно регулаторните  изисквания за съответните лекарства да имат доказателства за качество, ефикасност и безопасност. Като с оценката са ангажирани най-добрите специалисти от страните-членки на ЕС".

Скоро към Европейската агенция по лекарства ще бъде създадена система за следене на потенциални липси за недостиг на лекарства за гражданите на ЕС. Добрата новина е, че България вече разполага с такава.

Клиничните изпитвания също имат своето място в годишния отчет на Европейската агенция по лекарства, като достъпът на пациенти се улеснява значително. Най-голям дял имат в сферата на онкологията, онкохематологията и педиатрията, а също така и за Covid-19. 

"Само в рамките на 2021 г. Европейската агенция по лекарства разреши за употреба 4 ваксини и 5 терапии за лечение на Covid-19. Все още е рано да говорим за комбинирана ваксина срещу Covid-19 и грип", допълва експертът. Очаква през есента да се появи ваксина и за най-малките до 5-годишна възраст. 

За съжаление масовата безконтролна употреба на антибиотици води до появата на мултирезистентност. Има пациенти, които няма с какво да бъдат лекувани. Разработват се нови антибиотици. Най-важното е предприемането на мерки и политики по отношение на ограничаване на безконтролната употреба на антибиотици, твърди проф. Гетов.

Целия разговор с проф. д-р Илко Гетов можете да чуете в звуковия файл. 



По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова непрекъснато..

обновено на 24.07.24 в 12:20
Остров Света Анастасия

Остров Света Анастасия – където човек първо се моли

Историческото и природно очарование на една вълнуваща морска разходка предлага "Нашият ден" на своите слушатели. Какво е да си единственият човек в България с длъжност "управител" на обитаем черноморски остров – разказва Павлин Димитров , управител на остров Света Анастасия . Животът там е като никой друг, а морето не спира да изхвърля на..

публикувано на 24.07.24 в 11:22