Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Момчил Дойчев: Нови избори ще причинят още по-голямо раздробяване в парламента

Снимка: Ани Петрова

Вотът на недоверие, внесен от ГЕРБ-СДС срещу правителството на премиера Кирил Петков, успя. Така кабинетът на доскорошната четворна коалиция, от която наскоро се отцепи ИТН, не събра нужните 121 гласа в пленарната зала, за да се задържи на власт. За вота гласуваха 123 народни представители, против 116, въздържалите се нямаше.

“Вчера беше един сложен, напрегнат и труден политически ден за България, в който беше пропуснат шансът да се потърси друга логика в политическите отношения. Да се премине от логиката на конфронтацията и взаимното неразбиране между партиите в логика на търсене на възможен консенсус“, казва в “Нашият ден“ политологът Момчил Дойчев и допълни:

“ГЕРБ направи една добра стъпка за България, насочена към преодоляване на ветото и приемане на предложението на Европейския съвет. Възможно е това да послужи за основа за търсене на съгласие за евроатлантическия център на българската политика.“

Нови избори

“За да се преодолеят различията между партиите, би следвало да се направи един по-дълбок анализ на причините, довели до поредната политическа криза. Според мен тя няма да се реши с нови избори. Те могат да доведат до още по-голямо раздробяване на политическото цяло на България и до още по-несъвместими и непримирими една с друга позиции. Не може да се действа с простата политическа логика – ще бием на избори, трябва да знаем какво идва после.


В самата логика на построяването на това правителство имаше много дефекти. Много е трудно, когато си нарекъл своя политически опонент “мафиот“ и “престъпник“, след това да търсиш съгласие с тази политическа сила, която вече си обвинил“, посочи още Дойчев.

Той смята, че евроантлантическата логика е ПП и ДБ да могат да работят с ГЕРБ:

“Това може да състави едно стабилно мнозинство, базирано на принципи и ценности, а не на вражди и несъгласия. Осъзнавам, че в настоящия момент това е абсолютно невъзможно.“

Спорен него у нас са много тежки олигархичните зависимости, зависимостите от руската олигархия, зависимостта на България от моделите, които не могат да се свържат с човек или с партия, но са проникнали във всички слоеве на обществото. Тук става дума и за манталитета на хората, които трябва да се образоват политически. Това изисква продължителни усилия.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35