Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Образование и възпитание чрез кино – защо не?

Снимка: @youngeuropeancinemasofia

Към края на фестивала "Срещи на младото европейско кино" на 28 юни в София ще се проведе Европейска конференция "Кинообразование в училище". Над 40 експерти в областта на киното и педагогиката от културни организации и университети от България, Германия, Испания, Италия, Литва, Полша, Португалия, Румъния, Северна Ирландия, Турция, Финландия, Франция, Хърватска и Чехия ще се включат в нея.

Заниманията с кино в училище са признати за важна част от обучението и възпитанието на учениците в редица европейски държави, тъй като се отчита полезното им въздействие върху младите. От една страна те изграждат вкус и разбиране за киното като изкуство и за изкуството изобщо. Стимулират творчеството и себеизявата на всички ученици, независимо от академичните им постижения. Изграждат умения за работа в екип, общуване и споделяне и повишават емоционалната интелигентност. Не на последно място се подобряват дигиталните познания и постижения на учениците, а за някои се откриват и възможности за бъдеща професионална реализация.

У нас интересът на отделни учители и училища към занимания с кино се увеличава. Засега има няколко действащи училищни киноклуба. Ученици от село Дерманци, Велико Търново и Ловеч вече имат своите късометражни филми, които ще покажат и по време на конференцията.

Организатори на събитието и основни инициатори за въвеждане на киното в училище са членовете на сдружение „Арте урбана колектив“. Те оказват съдействие с наставници, методика и техника на учителите, които изявяват желание да водят киноклубове със своите ученици. Засега заниманията с кино не влизат в обсега на финансираните от МОН програми по изкуство за ученици. Това би било в помощ на училищата и учителите, които в момента сами трябва да осигурят техника за клубовете. Представители на министерството са поканени на конференцията и организаторите се надяват каузата им да бъде разбрана и подкрепена.

Ралица Асенова от сдружение "Арте урбана колектив" гостува в рубриката "Всичко за образованието".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вокалният педагог на Сан Ремо с безплатен мастър клас във Варна

Специално, за да бъде член на журито на младежкия конкурс за изпълнение на песен от филм или мюзикъл "Киното – моя любов, моя песен", подкрепен от община Варна, от Италия пристигна Иван Лазара. Той е вокален треньор на фестивала в Сан Ремо и музикален директор на West Scotland University в Рим. Човекът, който извайва гласовете на италианските звезди се..

публикувано на 04.08.24 в 13:05

България е основател на Международната олимпиада по математика

Най-добрите български ученици по математика спечелиха 5 медала от най-престижното състезание по математика в света за годината, 65-ата Международна олимпиада.  "Това е най-старото математическо състезание в света и служи като пример за съставяне на всички състезания, като България е една от основателките на тази олимпиада, тъй като заедно..

публикувано на 04.08.24 в 09:45

Габровската техническа гимназия

Професионалната техническа гимназия в Габрово е създадена през 1893 г. първо като кожарско училище с името на д-р Никола Василиади, на чието щедро дарение дължи съществуването си. Никола Василиади е роден в Букурещ, където семейството му се е преселило около началото на XIX век след опожаряването на Габрово и в търсене на сигурност и поминък...

публикувано на 03.08.24 в 12:15
Музеят на мозайките в турския град Шанлъурфа представя една от най-ценните колекции на мозаечното изкуство

Какви истории разказват мозайките

Музеят на мозайките в град Шанлъурфа е нов музей, но съхранява едни от най-добрите образци на древното мозаечно изкуство. През 2006 г., по време на строителни дейности, на това място е открит голям римски комплекс и по-късно е изграден музеят. Разположен е на голяма площ – от близо 6 декара, и днес тук могат да се видят множество изображения на..

публикувано на 02.08.24 в 14:10
доц. Катя Михайлова

Необходимо е експерти достоверно да оценят културното ни наследство

България е домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Българската страна издигна кандидатурата си за председател и домакин, след като министърът на културата Найден Тодоров проведе поредица от срещи с делегати от различните държави, на които се установи положителна нагласа и желание да подкрепят България...

публикувано на 02.08.24 в 11:18