Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Свободното падане на Марион Дърова

Снимка: Лина Кривошиева

Шестима артисти потеглят на път към необятната земя на мисълта. Лутат се между бинарността ѝ само за да я приемат. Търсят себе си, за да се познаят. Осъзнават сексуалността си и заявяват идентичността си. Намират се на голяма сцена, което откъдето ѝ да го погледнеш е истински лукс, а през цялото време падат свободно от нея. Някои от тях са танцьори, други – актьори, но всички се движат заедно и се наслаждават на танца си. Докато демонстрират колко наслада точно можем да понесем, те припомнят на зрителя, че тялото също има мисъл и памет. Най-важното действие, което всеки от нас – било то като част от публиката или просто като човек от плът, кръв и съзнание – може да направи, е да се довери на своето тяло.


За пореден път Марион Дърова говори за всичко това чрез универсалния език на движението. FREEFALL, както се нарича новият ѝ танцов пърформанс, има премиера тази вечер (28 юни) от 19.30 часа на сцената на "Топлоцентрала". Тя е хореографът, а шестимата свободно падащи, които са се доверили на своите тела, но и на нейната концепция, са Жана Пенчева, Мартина Апостолова, Николай Марков, Пламен Кънев, Цвета Дойчева и Яница Атанасова.

В този мащабен за българската съвременна танцова сцена проект участват още: Винкетий Комитски – визуален артист, базиран в Берлин, който дебютира в пърформанса като сценограф; Климент Дечев, популярен на световната транссцена, е автор на музиката; Ивелина Иванова отговаря за мапинга, а Рая Карпачева – за костюмите.


"Има и още много хора, които са впрегнати в този проект за голяма сцена. Това наистина е лукс за нашата действителност, за съжаление. Много е трудно да се поддържа в нашите условия такъв проект, но аз се надявам все повече да има такива, както и организации, които да подкрепят независими артисти като мен. One Dance Week ми предложиха да работим заедно, всичко започна от тяхната покана. За първи път участва български артист в програмата им. Знаете, те канят само чуждестранни продукции", разказа в "Артефир" Марион Дърова.

Тя среща подкрепата и на РСЦИ "Топлоцентрала". Въпреки това апелира независимата сцена у нас да не остава само с това прекрасно пространство. Според нея обаче всичко опира до действащите политики.

"За момента смятам, че ние не сме конкурентноспособни. Не заради нашите възможности, а точно защото това е въпрос на политика, т.е. културата е нещо, което също излиза на пазара и трябва да има общение", добави още хореографката.


Важно място във FREEFALL, който ще влезе в регулярната програма на Топлоцентрала, заема и митологията. Чрез нея се осъществява пътуването към себе си и другите в нас. Танцьорите се движат около стилизиран айсберг, който напомня за непреходното в нас и за силата на човешкото тяло. Всички ние "стоим на ръба, гледаме безкрайното под нас, което ни приканва за падане или полет. Страхът пред пропастта има особена сила, ужасът ни съблазнява. Това не е перверзен фанатизъм, а реалността на всяка следваща крачка, преди кракът ни да срещне твърдата почва, отразена в емоцията на тялото ни", както пише Марион Дърова. А въпросът колко наслада можем да понесем си остава.

Отговорите в звуковия файл.

Снимки: Лина Кривошиева, Михаил Новков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25