Започна ХІV издание на "Седмицата на традиционните занаяти" в Пловдив. След двугодишно прекъсване поради пандемията фестивалът отново е възроден и беше официално открит днес (28 юни) в двора на Регионалния етнографски музей в града.
Главни действащи лица в него са майсторите на старите занаяти. До 3 юли те ще демонстрират уменията си, ще обучават малки и големи и ще предлагат своите ръчно изработени изделия. Идеята е по този начин да се усети духа на старата пловдивска чаршия и така да се възкреси това отдавна отминало време.
"Тази седмица ще можете да се насладите на всякакви занаяти, които ще озвучават нашия двор. Всеки, който поиска да опита и да се докосне до магията на изработването в даден занаят, може да седне при самия майстор. За разлика от друг път обаче тази година сме поставили конкретен акцент. Това е темата на ХІV издание на Седмицата – игра на цветовете, пречупена през призмата на три различни занаята", разказа в "Артефир" уредничката на Етнографския музей в Пловдив Грозделина Георгиева.
Преливането на въпросните цветове ще бъде илюстрирано чрез плъсти, или работа с най-мекия материал, съществуващ още от древността – вълната. При представянето на този занаят желаещите ще могат не само да гледат и да се учат, но и да работят наравно с майстора на занаята и накрая той да избере най-добрия сред тях, който да стане калфа.
Другият древен занаят, практикуван по нашите земи и въобще сред славянските народи, който ще заиграе с цветовете, е писането на великденски яйца. Майсторът на този занаят – доц. Светла Ракшиева, която е и част от екипа на РЕМ - Пловдив, ще разкаже за традициите на писаното яйце и какви са поверията, свързани с историята и възприемането на яйцето от древните народи.
Третият занаят, част от акцента в тазгодишната Седмица, е стъклодухането. Той е сравнително нов, а единственият майстор на този занаят в Южна България е от Пловдив и ще бъде част от празника. Иван Станев ще бъде сред атракциите за малки и големи, тъй като в миниатюрно си ателие ще създава всевъзможни форми от стъкло.
Пловдивската чаршия ще предложи още много и разнообразни стари занаяти – тъкачество на вертикален стан; рисувана коприна; ножари; бижутери, които ще създават бижута от сребро, мъниста и естествени материали като кост и седеф; плетене и везане на терлици; майстори на артплетиво; грънчарство; кошничарство; леене на свещи; майстори на накити от метал.
А Грозелина Георгиева приканва публиката да се присъедини към празника, защото всеки желаещ може да се превърне в калфа на някой майстор, в чийто занаят е тръгнал да се обучава и има изкушението към него.
Повече за традицията, която Седмицата на занаятите в Пловдив пази и обогатява, както и за майсторлъка на занаятчиите чуйте в звуковия файл.
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg