"Млък" всъщност приканва за разговор. Това е призив да се обърнем към думите, които са на върха на езика, но липсата на отношение към тях понякога ги спира да заговорят. "Млък" е кантарът, който трябва да ни събуди от летаргията. Той измерва колко е точното тегло на човешката душа. И макар това да е относително, да е колкото невъзможно – толкова и чисто и просто, "Млък" опира на точна бройка – 21 разказа. Толкова е побрал новият сборник на Радослав Бимбалов.
В "Млък" можеш да усетиш душата, да я чуеш, да се откажеш от нея, а след това рязко да си я пожелаеш отново, да я пазиш и обгрижваш, защото ти е само една и незаменима. Със сборника с човешки разкази читателят обръща времето, лети с Вятър и поляга в мекото бяло нищо, вкусва по кокалчетата на пръстите си плътта на жертвата и пулсира с нея, губи думите, а отчаяно иска да ги намери. Някъде там вижда и розово фламинго в автобус. И изживява всичко това вътре, където е разнолико, противоречиво, но неизбежно лично. Във вътрешността най-силно кънтят онези теми, които замитаме под килима и се правим, че не съществуват, че не са наши, а на всеки друг и именно другият трябва да се справи с тях.
За това "Млък", което дреме в нас и днес повече крещи, отколкото да говори, но пък все пак се опитва и да слуша, разказва рекламистът, общественик и автор освен на този сборник с разкази, така и на романа "Аз, Маниака", Радослав Бимбалов.
От него в звуковия файл ще чуете жертва ли сме вече на глобалния лексикален дефицит, и има ли лек за това. Ще чуете и за скучното съвършенство и за гласа, който има очи, допир и вкус.
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg