Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

17 големи български художници в зала “2019“ на ГХГ Пловдив

Градската художествена галерия в Пловдив представя изложбата "Утвърдени творци от ХХ век до днес". Можете да я разгледате до 28 юли. Експозицията включва произведения на 17 от най-значимите родни художници от различни поколения. Представени са техни работи от всички жанрове – живопис, графика, скулптура. 

Ето техните имена Алцек Мишев, Атанас Згалевски, Ванко Урумов, Вежди Рашидов, Веселин Начев, Димо Колибаров, Едмонд Демирджиян, Зиятин Нуриев, Ивайло Мирчев, Иван Димов, Иван Кирков, Иван Нинов, Калина Тасева, Кирил Матеев, Колю Витковски, Николай Янакиев и Чавдар Петров.

Куратор и автор на идеята е изкуствоведката Ваня Трингова. Основната идея на изложбата "Утвърдени творци от ХХ век до днес“, подредена в зала "2019“ на улица "Гладстон“ в Пловдив, е да запознае публиката с дълбоките пластове на творческото въображение и начин на изразяване при тези артисти. "Всеки от 17-те автори – отбелязва Ваня Трингова – е представен с произведения, носещи белезите на различни творчески периоди. Времевата рамка е широка – от студентски работи до произведения, създадени специално за тази изложба.“ 

Творбите са предоставени както от семействата на авторите, така и от частни колекции, от Националната галерия и от други галерии в страната.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Градска художествена галерия - Пловдив
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56