Градската художествена галерия в Пловдив представя изложбата "Утвърдени творци от ХХ век до днес". Можете да я разгледате до 28 юли. Експозицията включва произведения на 17 от най-значимите родни художници от различни поколения. Представени са техни работи от всички жанрове – живопис, графика, скулптура.
Ето техните имена Алцек Мишев, Атанас Згалевски, Ванко Урумов, Вежди Рашидов, Веселин Начев, Димо Колибаров, Едмонд Демирджиян, Зиятин Нуриев, Ивайло Мирчев, Иван Димов, Иван Кирков, Иван Нинов, Калина Тасева, Кирил Матеев, Колю Витковски, Николай Янакиев и Чавдар Петров.
Куратор и автор на идеята е изкуствоведката Ваня Трингова. Основната идея на изложбата "Утвърдени творци от ХХ век до днес“, подредена в зала "2019“ на улица "Гладстон“ в Пловдив, е да запознае публиката с дълбоките пластове на творческото въображение и начин на изразяване при тези артисти. "Всеки от 17-те автори – отбелязва Ваня Трингова – е представен с произведения, носещи белезите на различни творчески периоди. Времевата рамка е широка – от студентски работи до произведения, създадени специално за тази изложба.“
Творбите са предоставени както от семействата на авторите, така и от частни колекции, от Националната галерия и от други галерии в страната.
Чуйте повече от звуковия файл.
На имения си ден – празник на Св. Екатерина, Катя Гецова представи в столичната галерия "Аросита" юбилейната си изложба. С нея тя отбеляза своите 80 години и 35 години от откриването на две станции на метрото в гр. Нагоя, Япония. Експозицията предлага фотографии от общ план и детайли. Катерина Димитрова (внучката на Катя Гецова) специално за..
Обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..
Рубриката "Епизоди от живота" запознава слушателите на "Нашият ден" с тригодишна програма DreamUp на фондация BCouse. Програмата подкрепя организации, предоставящи социални услуги за уязвими деца и младежи. Целта е да подпомогне развитието, потенциала и социализацията на деца и младежи без родителски грижи, деца, жертви на насилие, или..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан. Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..
Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg