Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Костадин Филипов: Партийни сметки стоят зад протестите в Скопие

Всяко забавяне на стартирането на преговорния процес чрез протести възбужда албанската етническа общност в Северна Македония

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Специалният представител на Германия за Западните Балкани Мануел Сарацин пристига на официално посещение в Република Северна Македония. Това е съобщение от Секретариата по европейски въпроси в Скопие, цитирано от БТА. Фокусът на разговорите ще бъде френското предложение и процесът на европейска интеграция на страната, както и ситуацията в региона. Сарацин е поредният представител на ЕС, който посещава Република Северна Македония след председателя на Европейския съвет Шарл Мишел. В същото време в столицата на Северна Македония е територия на протести, а от миналата вечер можем да говорим за ескалация на напрежението. 

"Всичко това, което се случва, е знак, че решението не се приема. Публичен знак, при това драстичен. Това е повторение на предишни остри ситуации на напрежение (2017), от които обществото в Северна Македония не си е извлекло поука. Дали тогава на това общество му е там мястото – в европейското семейство", коментира за "Нашият ден" Костадин Филипов, журналист, дългогодишен кореспондент на БТА, БНТ, БНР в Скопие.

Този ключов момент, който би трябвало да доведе до една геостратегическа промяна на Балканите в името на обединението и реакция на определени политически формации, показва, че част от политическите партии в страната смятат, че предложението на ЕС за преговорна рамка не е приемливо и настояват правителството да го отхвърли.

"Протестите започнаха спонтанно в събота, когато беше съобщено, че правителството на Република Северна Македония е получило френското предложение за старта на преговорния процес. Първите протести през почивните дни бяха много масови, но те бяха обявени като граждански. Само два дни по-късно те вече бяха легитимирани като организирани от най-голямата опозиционна партия ВМРО – ДПМНЕ и от една по-малка парламентарно представена партия, която има проруски профил и се нарича "Левица“, ръководена от един професор Димитър Апасиев от Университета "Гоце Делчев" в Щип. Вече има партийна оценка, партийни сметки в тези протести, които ескалираха снощи. 

През последните два дни протестите вече имат партиен оттенък, вътрешнополитическата борба между основните политически съперници – ВМРС-ДПМНЕ и Социалдемократическия съюз. И в този смисъл протестите излизат от истинския, по-нормален вид, на граждански протести.

В протестите не участват албанските политически субекти – албанските политически партии и местните албанци. Те много се надяват предложението на Френското председателство да бъде прието и Северна Македония да стартира преговорния процес. И всяко забавяне чрез тези протести възбужда албанската етническа общност в Северна Македония. Мисля, че най-голямата опасност е това напрежение сред албанците да премине някаква нормална точка и да не се създаде критична маса, която да върне едни събития от преди 20 години“, подчерта Костадин Филипов.

Коментара на Костадин Филипов можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – ЕПА/БГНЕС
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба в Европарламента разказва 20-годишната история на Парка за мечки край Белица

На днешния 18 март в Европейския парламент в Брюксел се открива изложба на парка за мечки в Белица "Спасените: 20 години история" – за историята на парка, съдбата на спасените мечки и експонатите в изложбата, директно от Брюксел,  Димитър Иванов , директор на парка. По неговите думи идеята на тази изложба е да представи парка за мечки и..

обновено на 18.03.24 в 12:44

Седмица на отворените врати в НХА – какво можем да видим?

На 18 март Националната художествена академия (НХА) обяви седмица на отворените врати. За да разберем какво ще предложат ателиетата и специалностите за предстоящата учебна година, разговаряме с Диди Спасова от Академията. Тя споделя, че посетителите ще имат възможност да се запознаят с множество интересни творчески ателиета, уъркшопове, срещи и..

обновено на 18.03.24 в 12:05
Григорис Вериотис

Един "дигитален номад" спасява българско село

Защо един гръцки журналист и велосипедист, обиколил света, спасява българско село? "Terra Култура" запознава своите слушатели с Григорис Вериотис, който се е заел със задачата да вдъхне живот на кюстендилското село Раждавица.    Вериотис разказва, че на базата на своя опит и всичко, което е видял по света, решава да вложи своите познания и..

публикувано на 18.03.24 в 11:59

Антон Митов представя: Нежни размисли за агрегацията, валидирането и т.н.

За пътната ни инфраструктура и 25 оригинални хрумки за справяне с трафика. Хрумките не са на Антон Митов, но само той знае как и къде се справят с проблема. За играта на Центъра за градска мобилност, която никой не разбра, дневната карта с агрегация и звучната, почти небългарска дума – валидиране. На избори по български – БФС има, футбол няма...

публикувано на 18.03.24 в 11:54

Алма Пьойсти: Киното на Каурисмаки създава едно приказно пространство

Специалният гост на София филм фест  Алма Пьойсти  споделя интересни моменти от своето участие в последния филм на режисьора Аки Каурисмаки, "Паднали листа", по време на предаването "Нашият ден". "Действително Каурисмаки създава едно приказно пространство, което е отвъд времето", казва Пьойсти, коментирайки стила на режисьора. Тя продължава,..

обновено на 18.03.24 в 10:39