В Република Северна Македония за днес са предвидени блокади в цялата страна като продължение на започналите преди 6 дни протести срещу предложената от Европейския съюз преговорна рамка за бъдещото еврочленство на Скопие. Проектодокументът вече е внесен в парламента и предстои депутатите да се запознаят, след което се очаква и насрочването на заседание, на което да бъде обсъдено френското предложение, припомня БТА.
Същевременно, в изявление президентът на Франция Еманюел Макрон отбеляза, че народът в Република Северна Македония трябва да реши дали да се възползва от историческата, по думите му, възможност за влизане в активната фаза на процеса за присъединяване към Европейския съюз.
На пленарно заседание по-рано тази седмица в Страсбург депутатите в Европейския парламент гласуваха годишния доклад за Сърбия, в който се изразява подкрепа за бъдещото членство на Сърбия в ЕС, но с изискването заедно с върховенството на закона и нормализирането на отношенията с Прищина.
"Това, което се случва през последната седмица с инспирираните организирани протести от опозиционната националистическа македонистка партия ВМРО – ДПМНЕ, показва, че твърде много е промито общественото съзнание в Република Северна Македония. И в крайна сметка в момента изцяло топката е полето на Скопие", коментира за "Нашият ден“ журналистът и дългогодишен кореспондент на БНР в Скопие Мартин Минков.
Преговори може и да не започнат поради изключително остра съпротива сред определени влиятелни кръгове в Република Северна Македония, за които приемането на европейското предложение би означавало да се тръгне към ЕС по български условия. "И тогава излизат тези абсолютно невнятни лозунги, ако ще ходим по българските условия за ЕС, защо ни е този съюз? Ако това надделее в общественото съзнание в Република Северна Македония, не съм оптимист за нейната европейска перспектива", допълва Мартин Минков.
Моментното поведение на Република Северна Македония би създало условия тя да се окаже в изолация. Според Мартин Минков това ще даде зелена светлина вероятно за започване на преговори от страна на ЕС с Република Албания и тогава от политиците в Скопие вече ще зависи има ли тази страна перспектива, или няма? Дали политическата класа в Република Северна Македония иска да придвижи своята страна по този европейски път, за който тя твърди, че е стратегическа цел.
Внесеното в парламента становище на правителството, което е позитивно, може би ще бъде гласувано на базата на изключително крехкото мнозинство, с което правителството разполага. Но, от друга страна, това ще изостри реакцията на тези по-екстремно подчертано антибългарски македонистки кръгове, които в лицето на ВМРО – ДПМНЕ имат една-единствена цел. И на базата на сериозните социално-икономическа проблеми в Република Северна Македония да използват това като претекст улицата да свали правителството и и да се стигне до предсрочни избори.
Факт е, че сегашното правителство и президентът на Република Северна Македония подкрепят предложението и осъждат остро екстремистките прояви, на които ще бъдем свидетели и днес.
Едва ли простиращите в Скопие, които крещят нелицеприятни антибългарски лозунги, имат изобщо понятие каква е същността на европейското предложение. Независимо че в някои македонски медии се посочва, че 70% от общественото мнение е против европейското предложение.
Процесът на стопиране на разширяването в посока Западни Балкани, в частност към Македония и Албания, които са на дневен ред, е задържащ фактор. В момента се дава пътна карта за това как те да извървят пет или седем-десетгодишен период, в който те да възприемат европейските ценности и да отговорят на всички критерии, заложени в преговорните глави, и тогава ще станат пълноправни членове. При Сърбия големият проблем е нормализиране на отношенията с Косово. Сръбският президент Вучич отправи открит призив към Северна Македония да приема предложението на ЕС, припомня Мартин Минков.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg