Отдаден на идеята за устойчив екодизайн на решенията за поддръжка на офис техника, той основава през 1996 г. първата си компания за рециклиране на офис консумативи и сервизна поддръжка на IT техника. Бързото развитие на IT технологиите години дооформя концепцията за кръговост и свързаност. Въвеждането на основните принципи за логистична свързаност и фокусът върху спазването на законови, нормативни и стандартови изисквания позволяват да създаде компания, с която да обслужва големи държавни структури, финансови и производствени корпорации, помагайки им да решат проблемите си със старото ненужно IT и телекомуникационно оборудване.
Създава и подкаста "Практическа Екология“, в който той и гостите му говорят на достъпен език за всички аспекти на рециклирането, използването на ресурси, екодизайна за по-дълъг живот, създаване на взаимовръзки между продукти, производства и вериги на доставка. Най-важното му послание е за осъзнаване на екологичното ни въздействие и отговорността ни като потребители.
Главен герой в "Нашият ден“ е Даниел Костов, мениджър на компания, чиято дейност е свързана изцяло с рециклирането на електрическо и електронно оборудване.Съществуващите системи за производство и потребление стресират и увреждат естествените системи на Земята. “Ако внезапно някой ни хвърли в една гора или в пустиня, ние трябва да се ориентираме много добре в обкръжаващата ни среда. Да направим един 360-градусов кръгов анализ върху всичко. Ние трябва да разберем всеки един момент на нашия живот, поведение и навик от нашето ежедневие как е свързан с околната среда, с хората около нас, с природата – по отношение на уредите, които ползваме, по отношение на дрехите, автомобилите“, твърди Даниел Костов.
Ето какво споделя експертът: “Един типичен пример са тези малки черни устройства, които държим в ръцете си. Те са произведени в повечето случаи в Китай от компоненти, които са добити в различни краища на света, които пътуват непрекъснато по света. За да се произведе един телефон, вероятно хиляди хора или стотици часове са работили, изразходвани са много суровини, унищожена е много природа, за да се добие телефонът. И всъщност той има една огромна невидима сянка, невидим въглероден отпечатък“.
Много от съвременните стоки, които закупуваме, имат по-малко въздействие върху околната среда, отколкото ако бяха закупени преди години. Споделянето на продукти и тяхното по-дълго използване значително ще намали отпечатъка им върху околната среда и отговорностите ни за справянето с тях след финалното им амортизиране или морално остаряване. Колкото повече софтуер има в едно устройство, толкова по-лесно можеш да го манипулираш и да го направиш да остарее или да стане негодно планирано. Това е моделът за планирано остаряване, разказва Даниел Костов.
Програмата Going Green
Нейният подход е чрез eкологично знание, умение и практически дейности да помогне на участниците в програмата да станат по-активни граждани, по-информирани и по-активни членове на компаниите и училищата. За училищата записването ще бъде безплатно в рамките на първата година от старта на кампанията. За бизнесите ще бъде направена отстъпка 50%, посочва експертът.
Желанието е да се помага на отделни класове или цели училища да станат екологично по-компетентни, за да могат да станат ядрото на екологично по-отговорно училище или общество. И самите те в една мрежа да започнат да си помагат за подобряване на усилията в една общност, допълва Даниел Костов.
Децата са страхотни проводници на идеите за екологична защита.
Посланието
"Хората трябва да разберат малко повече за начина, по-който въздействат върху природата", подчертава екологичният експерт.
Целия разговор с Даниел Костов можете да чуете в звуковия файл.В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg