Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Защо е важно екологичното знание?

Даниел Костов: Децата са страхотни проводници на идеите за екологична защита

Снимка: salesmaster.tech

Отдаден на идеята за устойчив екодизайн на решенията за поддръжка на офис техника, той основава през 1996 г. първата си компания за рециклиране на офис консумативи и сервизна поддръжка на IT техника. Бързото развитие на IT технологиите години дооформя концепцията за кръговост и свързаност. Въвеждането на основните принципи за логистична свързаност и фокусът върху спазването на законови, нормативни и стандартови изисквания позволяват да създаде компания, с която да обслужва големи държавни структури, финансови и производствени корпорации, помагайки им да решат проблемите си със старото ненужно IT и телекомуникационно оборудване.

Създава и подкаста "Практическа Екология“, в който той и гостите му говорят на достъпен език за всички аспекти на рециклирането, използването на ресурси, екодизайна за по-дълъг живот, създаване на взаимовръзки между продукти, производства и вериги на доставка. Най-важното му послание е за осъзнаване на екологичното ни въздействие и отговорността ни като потребители.

Главен герой в "Нашият ден“ е Даниел Костов, мениджър на компания, чиято дейност е свързана изцяло с рециклирането на електрическо и електронно оборудване.

Съществуващите системи за производство и потребление стресират и увреждат естествените системи на Земята. “Ако внезапно някой ни хвърли в една гора или в пустиня, ние трябва да се ориентираме много добре в обкръжаващата ни среда. Да направим един 360-градусов кръгов анализ върху всичко. Ние трябва да разберем всеки един момент на нашия живот, поведение и навик от нашето ежедневие как е свързан с околната среда, с хората около нас, с природата – по отношение на уредите, които ползваме, по отношение на дрехите, автомобилите“, твърди Даниел Костов. 

Ето какво споделя експертът: “Един типичен пример са тези малки черни устройства, които държим в ръцете си. Те са произведени в повечето случаи в Китай от компоненти, които са добити в различни краища на света, които пътуват непрекъснато по света. За да се произведе един телефон, вероятно хиляди хора или стотици часове са работили, изразходвани са много суровини, унищожена е много природа, за да се добие телефонът. И всъщност той има една огромна невидима сянка, невидим въглероден отпечатък“. 

Много от съвременните стоки, които закупуваме, имат по-малко въздействие върху околната среда, отколкото ако бяха закупени преди години. Споделянето на продукти и тяхното по-дълго използване значително ще намали отпечатъка им върху околната среда и отговорностите ни за справянето с тях след финалното им амортизиране или морално остаряване. Колкото повече софтуер има в едно устройство, толкова по-лесно можеш да го манипулираш и да го направиш да остарее или да стане негодно планирано. Това е моделът за планирано остаряване, разказва Даниел Костов.

Програмата Going Green

Нейният подход е чрез eкологично знание, умение и практически дейности да помогне на участниците в програмата да станат по-активни граждани, по-информирани и по-активни членове на компаниите и училищата. За училищата записването ще бъде безплатно в рамките на първата година от старта на кампанията. За бизнесите ще бъде направена отстъпка 50%, посочва експертът.

Желанието е да се помага на отделни класове или цели училища да станат екологично по-компетентни, за да могат да станат ядрото на  екологично по-отговорно училище или общество. И самите те в една мрежа да започнат да си помагат за подобряване на усилията в една общност, допълва Даниел Костов.

Децата са страхотни проводници на идеите за екологична защита.

Посланието

"Хората трябва да разберат малко повече за начина, по-който въздействат върху природата", подчертава екологичният експерт.

Целия разговор с Даниел Костов можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Понятието "biodeutsch" не може да бъде заметено под килима

Понятието " biodeutsch" ( биогермански)  бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..

публикувано на 18.01.25 в 09:00

Импулсът в мен: Гняв

Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..

публикувано на 17.01.25 в 16:13
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Кога се поставя въпросът за личните отношения на родителите с детето?

Въпроси, свързани с личните контакти с детето, дискутираме в предаването "Законът и Темида" с адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването.  Съгласно действащия Семеен кодекс, член 124, ал. 2, детето има право на лични отношения и с двамата си родители, освен ако съдът не е постановил друго...

публикувано на 17.01.25 в 15:30
 Оля Ал Ахмед

Жестокостта спрямо животните – престъпление по Наказателния кодекс

Жестокостта спрямо животните и причиняването на смърт на домашен любимец са престъпления по Наказателния кодекс. Каква е правната уредба на защитата на животни от различни прояви на нечовешко отношение към тях, опазването на техния живот и здраве и в кои нормативни актове са уредени?  Това е частният случай на колегата журналист  Оля Ал Ахмед , която..

публикувано на 17.01.25 в 12:45

"24 часа" награждава лидерите в образованието с "Академични оскари"

Днес, 17 януари, в NV Tower в София, ще се проведе деветата церемония по връчване на "Академичните оскари" – отличия, които вестник "24 часа" връчва на университетите, заемащи първите места в рейтинга на висшите училища по професионални направления. Началото на събитието е насрочено за 14:00 часа, като домакините канят широк кръг от гости, включващ..

обновено на 17.01.25 в 12:24