Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българското население ще намалява, ако не се променят факторите на средата

Световен ден на човечеството – бъдеще и предизвикателства

Отпадъкът – ресурс или нещо, от което искаме да се освободим

Снимка: Pixabay

На 11 юли се отбелязва Световният ден на човечеството. ООН учредява този ден официално през 1989 г. по повод раждането на 11 юли през 1987 г. на 5-милиардния жител на планетата. В момента по света живеят два пъти повече хора в сравнение с 1960 г. През 2011 г., броят на хората достига 7 милиарда. Интересен факт е, че първият милиард човечеството е постигнало за 250 000 години, а за втория милиард са били необходими само 127 години. От ООН прогнозират, че през 2050 година на планетата ще живеят около 9 милиарда жители. Този ден се отбелязва още и като Световен ден на популациите.

В Световния ден на човечеството – какви са предизвикателствата, пред които сме изправени? Какви са демографските реалности сега, и какви са динамиките на популациите – коментира в "Нашият ден" Венцислав Кирков, програмен мениджър в Асоциация по семейно планиране и консултант към Фонда за населението в ООН:

"През 2023 г. се очаква да стигнем 8 млрд. души. Исторически погледнато, има промяна на динамиката на прираста. Световният темп на нарастване на населението намалява. Като изключвам континента Африка. Към момента сме 7,960 млрд. души на планетата. Но в Африка темпът е 2,5% на година за нарастване. А това означава, че към 2100 г. самият континент Африка ще достигне 4 млрд. души. Там е най-големият прираст в световен мащаб, като средно за континента коефициентът на фертилност (колко деца има една жена) е 4,4."

Венцислав Кирков подчерта, че Европа е практически без растеж. "През 2020 в Европа е имало 748 млн. души. Към момента (2022) има към 749 млн. души. Процентът на растеж е 0,06, което до голяма степен е свързано с външна миграция, а не с естествените процеси на континента. 

В България фертилността е сходна със средното за Европа – около 1,6 деца на жена, което е под границата за естествена репродукция и опазване на населението. Един от големите проблеми е голямата миграция от България към други страни, особено на лица в репродуктивна възраст. Тази миграция е свързана с най-общо, да ги наречем, фактори на обкръжаващата среда. Свързано е със сигурност, с финансовите условия за престой в държавата, с липсата на места в детски градини (като частни случаи)... липса на възможност да се отглеждат деца със здравословни проблеми – има даже такъв термин "здравни бежанци" за семейства, които не са успели да си излекуват децата в България и са потърсили помощ в чужбина. След 1990 г. има само един период на оживление на раждаемостта – 2003-2009 г. Това е свързано с генерацията, раждана през 70-те години на ХХ век, които като брой са много и независимо от емиграцията, просто им е дошло времето да се репродуцират. В перспектива българското население ще намалява, освен ако не се променят факторите на средата, така че хората да са мотивирани и сигурни. В близките 20 години не се очаква подем в България."

Чуйте повече от звуковия файл.

За климатичните промени, замърсяването на планетата и възможното бъдеще коментар в "Нашият ден" прави Вихра Динчева – член на общността Нулев отпадък - България:

"Ние не си даваме сметка – нито като личности, нито като общество – за боклука, който генерираме. Изнасяме боклука в едно пликче, хвърляме го в контейнера и забравяме. И не се замисляме и нямаме информация за това какъв е пътят на боклука – къде отива, какво става с него? И това според мен създава един навик да се освобождаваме от ненужните неща, като ги хвърляме. Факт е, че сме консуматорско общество. Пандемията засили културата на еднократната употреба. Тя идва от желанието ни за удобство. "Еднократна употреба равно на добра хигиена". А това създаде още по-консуматорско отношение към пластмасата."

Според Вихра Динчева "цикълът е затворен и ние трябва винаги път да се замисляме откъде минава целият път на нещата. Когато сме по-осъзнати за това кое и как консумираме, всъщност ние пускаме нещата, които не ни трябват – облекчаваме живота си. Изисква се едно пренагласяне в началото, но в същото време сме по-осъзнати. А така и водим по-здравословен живот, защото се фокусираме върху нещата, които са по-добри – за нас и за природата".

Каква е целта на Климатичния пакт? За това говори Ирена Събева – посланик на Европейския пакт за климата и аналитичен психолог, изследващ връзката на климатичните промени с психиката на човека:

"Климатичният пакт е движение на хора, обединени от общата кауза да вдъхновяват, да информират и да въвличат хората в активни действия за опазването на климата. Климатичният пакт е част от Зелената сделка на Европа.

През 2009 г. създадох инициативата за квартално компостиране "Храна за Земята". Като психолог, за мен беше интересно отношението на хората към биоразградимите отпадъци. Общувайки с моите съседи, с които повече от 9 години компостираме, задълбочих своите изследвания за това какво е отношението на човека към отпадъка. Защото той е ресурс или е нещо, от което искам да се освободя, искам да забравя

Вече има и климатична психология – като област, която изследва психиката на човека именно като реакция на екологичната криза, кризата с биоразнообразието и нейните ефекти. Вече се използва понятието "екологична тревожност". 

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Pixabay

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10

Фестивалът "Дни на предизвикателствата" – филми, каузи и акценти в програмата

От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..

публикувано на 02.12.24 в 11:21

България се включва в глобалната инициатива #GivingTuesday

Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..

публикувано на 02.12.24 в 10:51
Анджела Иванова (ляво), Гергана Станчева (дясно) и водещата на предаването.

От идея до реалност, или как се създава биоразградимо фолио за печат

Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...

обновено на 02.12.24 в 10:44