Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории в ефира

Истории за укротяване на огъня и театъра

В търсене на „културни въгленчета“ и жар от целия свят

ЖАР ТЕАТЪР
Снимка: 6Фест - снимки Ванеса Попова

"Жар театър" е една от водещите съвременни български формации за невербален театър и пантомима. Една от малкото български театрални компании, експериментиращи и работещи активно в сферата на театъра на открито и специализирана в сферата на огнения театър и танца с огън. Театърът е създаден през периода 1993-1994 от Елена Пап и Пламен Радев. 

В "Нашият ден" Елена Пап споделя: "Търсим отвсякъде "културни въгленчета“ и жар. Събираме от всичките места, където ходим. Това дава основа на това, което правим в "Жар театър". Постепенно от пантомимата стигнахме до огъня, който първоначално беше вътрешният огън, след това се трансформира във външен огън. Започнахме да работим с огън, който разпали голяма любов към външния театър на открито. Ние обичаме да работим много с огън и да играем в места, които имат археологическа стойност". 

Названието на творческата лаборатория идва от "вътрешната жар“. За да работим,  хората трябва да имат тази жар, която те кара да го правиш, допълва Пламен Радев.

Интересен е процесът, през който преминава подготовката на едно "огнено представление“. "Жар театър" разполагат със сцена за репетиции, която е разположена в Ябланица. За да укротиш огъня и да го превърнеш в театър, се изисква майсторство. 

Пламен Радев и Елена Пап

"Тръгваме от някаква идея, която ни пали, и нещо, което усещаме, че има какво да освети наоколо, какво да стопли наоколо. Това, което бихме направили, то ще бъде адекватно и хармонично, но с времето, в което живеем, и нещата, които се случват“, казва Елена Пап.  

"Пантомимата и огънят са по-абстрактни изразни средства. Те са много подходящи за изразяване на по-философски и по-абстрактни идеи и мисли. И по този начин те пътуват до съзнанието и до сърцата на зрителите. Огнените картини, огнените кукли са новата страст на екипа на огнения театър.

Когато актьорите сами изработят това, с което са на сцената, костюм или реквизит, кукла или маска имат съвсем друго отношение, което става част от тях. И на сцената това си личи", твърди Пламен Радев.

На 12 юли в парк "Заимов“ от 17 ч. ще бъде представен спектакълът "Завръщането на цветята“. Той е изграден по древна австралийска легенда с големи площадни кукли и разказва за взаимовръзката с природата.  

Целия разговор с Елена Пап и Пламен Радев можете да чуете в звуковия файл.

Снимки - 6Фест - снимки Ванеса Попова
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Усещането за кино на Александър Трифонов

Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..

публикувано на 26.12.24 в 17:40

Японска калиграфия и абстрактен експресионизъм в изложбата "Състояния" на Венелина Петкова и Богдан Богдев

"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..

публикувано на 26.12.24 в 13:35

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28