Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изследвания на освобождаването от ненужното

Сметище за електронни отпадъци в Агбогблоши, Гана, 2014.
Снимка: Agbogbloshie Makerspace Platform

Темата за боклука през изминалите няколко десетилетия присъства все по-често в обществения дебат. Доскоро незабележима част от ритуалите, свързани с поддържането на дома, свободен от ненужното, боклукът днес се оказва проекция на сложни процеси отвъд неговите материални измерения.

Методите за управление на отпадъците често са политизирани и не са лишени от противоречия, а растящото количество боклук, което създаваме, неминуемо изисква преосмисляне на икономическите модели и производствените процеси, които го определят.

Discard Studies е една млада интердисциплинарна област, която условно превеждаме като "изследвания на освобождаването от ненужното". Тя събира изследователи от различни области, които се фокусират върху социалните и културни аспекти, свързани със създаването на и освобождаването от ненужното.

Разговаряме с един от водещите изследователи в тази област – Джош Лепавски, професор в Департамента по география в Memorial University в Нюфаундленд, Канада. Той изследва географията на съвременните отпадъци, като основните теми върху които се фокусира са международната търговия и трафик на електронни отпадъци и от скоро – отпадъците от човешка дейност в космоса. Той е автор на книгата Reassembling Rubbish (2018, MIT Press), а през май тази година, заедно с Макс Либърън, професор в същия департамент в Memorial University, публикуват книгата Discard Studies: Wasting, Systems and Power (2022, MIT Press) ("Изследвания на освобождаването от ненужното: отпадъци, системи и власт").

Българския контекст на проблема обсъдихме с д-р Велислава Петрова – антрополог и главен асистент в катедра "История и теория на културата", чиито изследователски интереси се фокусират върху антропология и културна история на отпадъците в България.

Чуйте разговора на Милена Воденичарова с  д-р Велислава Петрова


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефания Колева

Рожден ден с ретроспекция: Стефания Колева за личното и професионално израстване

Днес, на 29 юли, честитим рождения ден на талантливата актриса Стефания Колева. За нея този период е изпълнен с летни турнета и нови професионални предизвикателства. Заедно с актьора Деян Ангелов, тя участва в множество представления на открито в големите градове на страната, а през август и септември ще я видим и на сцената на "Маймунарника" в..

обновено на 29.07.24 в 09:00

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35