Темата за боклука през изминалите няколко десетилетия присъства все по-често в обществения дебат. Доскоро незабележима част от ритуалите, свързани с поддържането на дома, свободен от ненужното, боклукът днес се оказва проекция на сложни процеси отвъд неговите материални измерения.
Методите за управление на отпадъците често са политизирани и не са лишени от противоречия, а растящото количество боклук, което създаваме, неминуемо изисква преосмисляне на икономическите модели и производствените процеси, които го определят.
Discard Studies е една млада интердисциплинарна област, която условно превеждаме като "изследвания на освобождаването от ненужното". Тя събира изследователи от различни области, които се фокусират върху социалните и културни аспекти, свързани със създаването на и освобождаването от ненужното.
Разговаряме с един от водещите изследователи в тази област – Джош Лепавски, професор в Департамента по география в Memorial University в Нюфаундленд, Канада. Той изследва географията на съвременните отпадъци, като основните теми върху които се фокусира са международната търговия и трафик на електронни отпадъци и от скоро – отпадъците от човешка дейност в космоса. Той е автор на книгата Reassembling Rubbish (2018, MIT Press), а през май тази година, заедно с Макс Либърън, професор в същия департамент в Memorial University, публикуват книгата Discard Studies: Wasting, Systems and Power (2022, MIT Press) ("Изследвания на освобождаването от ненужното: отпадъци, системи и власт").
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Митарят и фарисеят заедно влизат в Божия храм, но колко различни са молитвите им се вижда от текста. Ето защо и до днес фарисеите са останали символ на лицемерие и скрита греховност. По времето на Христос те "стриктно” и показно спазват Божия закон, но в душите си остават горди, високомерни и безчовечни. Като благодари на Бога, единствената мисъл,..
"И все пак, въпреки цялата многотия от възможни модуси на превода, отвъд препирните за чуждото и родното, предаването на стила на писателя, неизбежния..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg