В оперната вечер на програма "Христо Ботев", на 16 юли от 20 часа, ще си спомним за неповторимия, един от най-великите тенори на века с над 200 записа и 70 роли в репертоара си – Николай Геда!
За себе си певецът признава, че "никога не е бил способен на този непосредствен контакт, който притежават големите артисти. Те са родени за сцената, за разлика от мен. Когато четеш за Сара Бернар, Йоста Екман или Ларе Хансон, разбираш, че тези хора винаги са играли роля, дори в личния си живот. Нищо такова аз не притежавам. За мен е огромен проблем да изпълня достоверно нещо, което е далече от сферата на моите собствени чувства. Най-голям успех съм имал в амплуа-то на меланхолика. Тук се чувствам в свои води и по-лесно преминавам бариерата на моята стеснителност, която винаги се е изправяла между мен и публиката."
Само няколко са тенорите в световната история, постигнали толкова успешна и дълга сценична кариера като родения в Стокхолм на 11 юли 1925 Хари Густав Николай Устинов, известен в целия свят с името Николай Геда. Има шведска (по майчина линия) и руска (по бащина) кръв, а през дългата си кариера изпълнява творби на седем езика – шведски, руски, немски, френски, италиански, английски и латински. За ранните години на певеца френското обществено радио за класическа музика цитира негови спомени: "Бях само на 23 години, когато осъзнах какво искам да правя с живота си. Тогава бях банков служител и не можех да понасям това. Реших да намеря добър учител по пеене и да видя накъде би могло да ме отведе това… В сърцето си знаех, че пеенето може да стане моята професия, защото винаги съм използвал много езици. Говорих руски у дома, можех да говоря и шведски, знаех и немски език, а след това в училище съм учил френски, английски и латински. Дори сам научих италиански. Така че, от много рано се чувствах комфортно с езиците, а за мен това е важно – певецът да знае няколко езика".
В предаването, на 16 юли от 20 часа, може да чуете: Миса солемнис в Ре мажор от Лудивиг ван Бетовен със солистите Елизабет Шварцкопф, Криста Лудвиг, Николай Геда и Никола Закария, хора и оркестъра на Лондонската филхармония, водени от Херберт фон Караян и пълен запис на операта "Вълшебната флейта" от Волфганг Амадеус Моцарт с изпълнителски състав:
• Николай Геда (тенор) – Тамино
• Гундула Яновиц (сопран) – Памина
• Валтер Бери (баритон) – Папагено
• Лучия Поп (сопран) – Царицата на нощта
• Готлоб Фрик (бас) – Зарастро
• Франц Крас (бас) – Говорител
• Елизабет Шварцкопф (сопран) – Първа дама
• Криста Лудвиг (мецосопран) – Втора дама
• Марга Хьофген (сопран) – Трета дама
• Рут-Маргарет Пюц (сопран) – Папагена
• Герхард Унгер (тенор) – Моностатос
• Агнес Гийбел (сопран) – Първо момче
• Ана Рейнълдс (сопран) – Второ момче
• Джозефин Вийзи (мецосопран) – Трето момче
Филхармоничен хор и оркестър
Диригент – Ото Клемперер
Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..
На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..
Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg