Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Важна книга на Колингуд в превод на български

"Идеята за природата" на британския философ и историк Робин Джордж Колингуд (1889-1943) e публикувана следващата година след ранната му кончина, а през 1945 г. е издадена и "Идеята за историята" въз основа на негови текстове. От книгите му това са двете, които му извоюват съществено място в културата на ХХ в.

"Идеята за природата" съдържа негови лекции, които, по думите на проф. дфн Георги Каприев, се спират върху "три възлови периода от история на идеята за природата, условно наречени съответно "гръцки", "ренесансов" и "модерен". Методологическото въведение намира разгръщане в трите части, в които проследяването на тази история резултира във виртуозни, неординерни, но високо евристични тълкувания на философските основания и мотиви на дълъг ред философски и природонаучни платформи. 

Особено впечатляващи са анализите, концентрирали се върху философстването на питагорейците, Платон, Спиноза, Галилей, Нютон и Лайбниц, Кант и Хегел, Бергсон и Уайтхед... Колингуд е обаче достатъчно прозорлив да предупреди, че финалът, поставен от него, не е окончателен. Че казаното е "само междинен отзив за историята на идеята за природата до настоящото време" и предвижда последващ прогрес. Превръщането на този "последващ прогрес" във факт неимоверно повишава ценността на "Идеята за природата“. 

Изданието е в превод на Слава Янакиева.

Чуйте репортаж от премиерата с участието на Слава Янакиева.

Снимка – изд. Панорама

По публикацията работи: Милена Очипалска
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бележник" на Стефан Гечев във фототипно издание

Голямата част от творчеството на забележителния поет, преводач и драматург Стефан Гечев не е издавано до 1990 година. Повод за забраната е публикуваната през 1967 година негова стихосбирка " Бележник " с редактор Блага Димитрова и обвиненията след това към автора в сюрреализъм и дадаизъм, в отглас от съмнителни образци. Разгромяващи статии..

публикувано на 02.01.25 в 18:26

Едвин Сугарев отбеляза 70-годишнината си с нова стихосбирка

В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на Столична библиотека се състоя литературно четене и представяне на книгата в присъствието на приятели и колеги на поета, критика, публициста, политика. За музикалната среда се погрижиха Йоан и..

публикувано на 02.01.25 в 18:16

В Деня на научната фантастика – съвременните утопии и търсенията в жанра

На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за съвременните утопии и антиутопии в "Нашият ден" разговаряме с Александър Попов , преподавател в СУ и познавач на научната фантастика.   Утопията е важна част от социалните и литературни..

публикувано на 02.01.25 в 10:02

Всепоглъщащата любов на сцената и на екрана

На всичко сме готови за всепоглъщащата, силна в метафизичните и митичните си измерения любов – смята Дарин Ангелов – защото тя, любовта, е най-великото чувство. Чувство, свързано колкото с живота, толкова и със смъртта. Все пак чрез любов се създава човекът, от любов и умира. А ние, зрителите, сме го гледали как създава изобилие от персонажи на..

публикувано на 02.01.25 в 09:37
Българският щанд във Франкфурт

Най-важните събития в литературата през 2024 година

Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а талантът им все по-рядко се сблъсква с непреодолими граници. Кои бяха интересните събития, литературните акценти, новите заглавия, които затвърдиха присъствието на българските автори върху..

публикувано на 02.01.25 в 09:06