Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Исторически постижения за България на Международната олимпиада по биология

Снимка: olympicbg.org

От 9 до 18 юли в град Ереван, Армения, се проведе 33-тата Международна олимпиада по биология. Българските ученици премериха знания на Международната олимпиада по биология с повече от 250 състезатели от 62 държави от цял свят. Те постигнаха огромен успех – 1 златен, 1 сребърен и 2 бронзови медала, което означава, че всеки участник от националния отбор си тръгва с отличие – и то за четвърта поредна година.

Златен медал спечели единайсетокласникът от Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски" Петър Жотев. Той се нарежда на второ място в света, което е историческо постижение от участията на България от самото начало досега. Петър става двукратен златен носител, след като през 2021 завоюва още един златен медал.

"Самото състезание беше доста изтощително, подготовката за него беше доста интензивна, за което благодаря на моите ръководители“, споделя Петър Жотев в "Нашият ден". Смелостта да достигне до тези участия се дължи, първо, на участието му в Националната олимпиада по биология, на която е първият му своеобразен сблъсък с тази наука. Мечтае да бъде учен и да прави открития, които ще допринесат за напредъка на науката.

До този момент българските участници на Международната олимпиада по биология са донесли на страната ни общо 75 медала: 8 златни, 15 сребърни, 52 бронзови медала и 8 почетни грамоти. "Трябва да споменем имената на целия отбор. За пета поредна година всички участници в националния отбор по биология се завръщат с медали. А тази година освен феноменалния успех на Петър, защото да си втори в света е нещо изключително. Борислав Стоянов от 125 СУ "Боян Пенев" спечели сребърен медал, като беше на една ръка от златните медали. А Любослав Стефанов от Първа частна математическа гимназия и Яна Атанасова от Националната природо-математическа гимназия "Акад. Л. Чакалов“ завоюваха бронзови медали", допълва ръководителят на отбора доц. Албена Йорданова от Медицинския факултет на Софийския университет.

Пандемичната обстановка се отрази пагубно както на учениците, така и на студентите. "Нашите олимпийци използваха много разумно това време и през тези години вложиха изключително много усилия и тези резултати, които те постигат, показват, че когато човек е мотивиран, когато иска да постигне нещо, той успява“, твърди доц. Йорданова.

Подготовката и участието на отборите ни в международните олимпиади по природни науки се извършва благодарение на подкрепата на Министерството на образованието и науката, на фондацията "Америка за България" и на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки, отбелязват от СУ.

Целия разговор с Петър  Жотев и доц. д-р Албена Йорданова можете да чуете в звуковия файл.

Снимка - Сдружение на олимпийските отбори по природни науки
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Завистта и клеветата

В днешното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, Който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Фарисеите – учените на онова време, не искат в гордостта си да признаят очевидното и го отдават на..

публикувано на 11.08.24 в 09:15

В Бургас започна първата Международна олимпиада по изкуствен интелект

В Бургас започва първото издание на Международната олимпиада по изкуствен интелект (International Olympiad in Artificial Intelligence – IOAI), което ще продължи до 15 август. Това новаторско събитие предоставя уникалната възможност на ученици от цял свят да съчетаят традиционния научен подход с най-новите постижения в областта на изкуствения..

обновено на 09.08.24 в 11:08
Мая Зухди

Мая Зухди: Най-ценното в България е свободата

Мая Зухди е жена с необикновена история, която съчетава културите на две държави в своя живот и страстта си към кулинарията. Родена в Дамаск, Сирия, тя прекарва първите 23 години от живота си там, растейки в смесено семейство, в което се съчетават български и сирийски корени. Решението ѝ да напусне родината си и да се премести в България бележи..

обновено на 09.08.24 в 10:09

Панагюрското златно съкровище отново е в родния си дом

От 9 август до 10 септември 2024 г. жителите и гостите на град Панагюрище отново ще имат възможността да се насладят на оригинала на Панагюрското златно съкровище. Това събитие, което е особено значимо за културния живот на града, ще покаже деветте съда от тракийския сервиз в тяхната пълна слава в залата-трезор на Историческия музей в Панагюрище...

обновено на 09.08.24 в 09:19

Разделяне на тежкотоварния транспорт: Това ли е решението?

Българските превозвачи протестират поради сериозни проблеми с преминаването през гранично-контролно пропускателните пунктове на пътя им към Европа. На среща с министър-председателя Димитър Главчев и представители на транспортния бранш миналата седмица, бе обсъдена идеята за отделяне на потоците на тежкотоварните автомобили на държави членки на ЕС и..

публикувано на 08.08.24 в 12:05