От 9 до 18 юли в град Ереван, Армения, се проведе 33-тата Международна олимпиада по биология. Българските ученици премериха знания на Международната олимпиада по биология с повече от 250 състезатели от 62 държави от цял свят. Те постигнаха огромен успех – 1 златен, 1 сребърен и 2 бронзови медала, което означава, че всеки участник от националния отбор си тръгва с отличие – и то за четвърта поредна година.
Златен медал спечели единайсетокласникът от Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски" Петър Жотев. Той се нарежда на второ място в света, което е историческо постижение от участията на България от самото начало досега. Петър става двукратен златен носител, след като през 2021 завоюва още един златен медал.
"Самото състезание беше доста изтощително, подготовката за него беше доста интензивна, за което благодаря на моите ръководители“, споделя Петър Жотев в "Нашият ден". Смелостта да достигне до тези участия се дължи, първо, на участието му в Националната олимпиада по биология, на която е първият му своеобразен сблъсък с тази наука. Мечтае да бъде учен и да прави открития, които ще допринесат за напредъка на науката.
До този момент българските участници на Международната олимпиада по биология са донесли на страната ни общо 75 медала: 8 златни, 15 сребърни, 52 бронзови медала и 8 почетни грамоти. "Трябва да споменем имената на целия отбор. За пета поредна година всички участници в националния отбор по биология се завръщат с медали. А тази година освен феноменалния успех на Петър, защото да си втори в света е нещо изключително. Борислав Стоянов от 125 СУ "Боян Пенев" спечели сребърен медал, като беше на една ръка от златните медали. А Любослав Стефанов от Първа частна математическа гимназия и Яна Атанасова от Националната природо-математическа гимназия "Акад. Л. Чакалов“ завоюваха бронзови медали", допълва ръководителят на отбора доц. Албена Йорданова от Медицинския факултет на Софийския университет.
Пандемичната обстановка се отрази пагубно както на учениците, така и на студентите. "Нашите олимпийци използваха много разумно това време и през тези години вложиха изключително много усилия и тези резултати, които те постигат, показват, че когато човек е мотивиран, когато иска да постигне нещо, той успява“, твърди доц. Йорданова.
Подготовката и участието на отборите ни в международните олимпиади по природни науки се извършва благодарение на подкрепата на Министерството на образованието и науката, на фондацията "Америка за България" и на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки, отбелязват от СУ.Целия разговор с Петър Жотев и доц. д-р Албена Йорданова можете да чуете в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg