В Софийската градска художествена галерия при изключително голям интерес бе открита изложба на номинираните художници за Наградата за съвременно изкуство БАЗА 2022 година. Знаменателна е и една дата – навършват се 15 години от учредяването на тази Международна мрежа за млади художници за България, като част от една "устойчива програма за културен обмен между САЩ и Централна и Източна Европа".
Номинираните художници за това престижно отличие са седем – ето техните имена – Аарон Рот, Красимира Буцева, Ларс Нордби, Петър Чиновски, София Грънчарова, Харита Асумани и Явор Костадинов. Ето и някои носители на БАЗА през тези 15 години – Рада Букова, Самуил Стоянов, Зоран Георгиев, Викенти Комитски, а миналата година получи отличието Марта Джурина.
Дошли от всички краища на света – Лос Анджелис или Вишеград, Лондон или Белгия – и сега работещи повече у нас, тези млади автори – чрез живопис, обекти и инсталации, видео – дават една представителна извадка за съвременното младо поколение артисти. Както обикновено, международно жури преценява качествата на показаните произведения.
Тазгодишният носител на Наградата за съвременно изкуство БАЗА получи художничката Красимира Буцева, която живее между Лондон и София, и изследва в случая политическото насилие, травматичната памет, официалната и неофициална история във връзка с източноевропейския комунизъм.
Кой е носителят на отличието в това издание на БАЗА, пръв за "Артефир" представи Радослав Механджийски, член на международното жури.
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg