Единствената българска, участвала на ежегоден голям фестивал на изкуствата – в град Фрум, Южна Англия, е художничката и писателка – Диляна Николова. Във форума се включват художници от различни сфери, като творбите им са изложени рамките на 10 дни. Целта е да представи художници в техните ателиета и това, което е най-значимо за авторите през годините на тяхната работа. Диляна Николова участва със своите философски рисунки с техниката на акрил и живопис. Отличителна черта в творчеството на Диляна е, че тя не търси в карикатурата решение на битовите и злободневни проблеми на ежедневието, а я превръща във философска рисунка, споделя Диляна Николова:
"Участвам вече 8-а година. Получава се нещо като традиция, има един много ползотворен обмен. Самият фестивал се казва "Open Art". Най-ценен е контактът с посетителите, които се интересуват от различни детайли. Някои хора наистина идват всяка година. Философските рисунки са характерни с това, което вълнува всеки един човек, независимо от неговия социален статус и положение, вечните въпроси – кой съм аз и какво правя с живота си, това непрестанно търсене, което има всеки от нас, извървяването на пътя – там е смисълът, в самото му вървене. Представям малкия, изнемощелия, страдащия човек."
Градът Фрум е много живописен, известен с традиция в сферата на изкуствата, с много ателиета. Фестивалът е от най-големите събития през лятото. Важна е и близостта му с Гластънбъри. Там се организира един от най-големите музикални фестивали в света.
Творческият път на Диляна започва рано – още със завършване на гимназията открива своя първа самостоятелна изложба и същата година е удостоена с наградата "Най-добра жена карикатурист". Дълго време живее и твори в Англия. Като писател, наскоро издаде и сборник с разкази – "Облаците се разотиват последни". Диляна е автор и на няколко сценария за анимационни и документални филми. Предстоят две изложби в края на месец август в Солсбъри и още една през септември.
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg