Единствената българска, участвала на ежегоден голям фестивал на изкуствата – в град Фрум, Южна Англия, е художничката и писателка – Диляна Николова. Във форума се включват художници от различни сфери, като творбите им са изложени рамките на 10 дни. Целта е да представи художници в техните ателиета и това, което е най-значимо за авторите през годините на тяхната работа. Диляна Николова участва със своите философски рисунки с техниката на акрил и живопис. Отличителна черта в творчеството на Диляна е, че тя не търси в карикатурата решение на битовите и злободневни проблеми на ежедневието, а я превръща във философска рисунка, споделя Диляна Николова:
"Участвам вече 8-а година. Получава се нещо като традиция, има един много ползотворен обмен. Самият фестивал се казва "Open Art". Най-ценен е контактът с посетителите, които се интересуват от различни детайли. Някои хора наистина идват всяка година. Философските рисунки са характерни с това, което вълнува всеки един човек, независимо от неговия социален статус и положение, вечните въпроси – кой съм аз и какво правя с живота си, това непрестанно търсене, което има всеки от нас, извървяването на пътя – там е смисълът, в самото му вървене. Представям малкия, изнемощелия, страдащия човек."
Градът Фрум е много живописен, известен с традиция в сферата на изкуствата, с много ателиета. Фестивалът е от най-големите събития през лятото. Важна е и близостта му с Гластънбъри. Там се организира един от най-големите музикални фестивали в света.
Творческият път на Диляна започва рано – още със завършване на гимназията открива своя първа самостоятелна изложба и същата година е удостоена с наградата "Най-добра жена карикатурист". Дълго време живее и твори в Англия. Като писател, наскоро издаде и сборник с разкази – "Облаците се разотиват последни". Диляна е автор и на няколко сценария за анимационни и документални филми. Предстоят две изложби в края на месец август в Солсбъри и още една през септември.
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg