Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За различните видове хумор

Има ли хуморът токсична страна

Хуморът играе важна роля във всички видове взаимоотношения и може да бъде ефективен инструмент за установяване на връзка между хората, да служи за поддържане на емоция и да помогне за разрешаване на конфликти и разногласия и не на последно място, да ни извади от рутината, която ни заобикаля. 

Споделянето на удоволствието от хумора създава усещане за сплотеност и е в основата на успешните взаимоотношения. Също така действа като защита срещу стрес и спомага за по-добро здраве и благополучие на личността. 

За различните видове хумор, може ли да поставим знак на равенство между хумор и щастие, и има ли хуморът своята тъмна и токсична страна, разказва психологът Мартин Янков, преподавател и гл. асистент в НБУ - София. 

Чуйте повече от звуковия файл.

Мартин Янков завършва бакалавърска програма по Психология, а след това и магистърска програма по Трудова и организационна психология в СУ "Св. Климент Охридски". През 2018 г. в същия университет защитава докторска дисертация на тема "Любовни стилове, самооценка и личностни характеристики". Изнасял е курсове по обща и социална психология в три български университета – НБУ, СУ "Св. Климент Охридски" и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". В периода 2018 - 2020 г. работи като училищен психолог в средно училище в град София.

Научните интереси на Мартин Янков са в областта на личностните характеристики и междуличностните отношения.

Снимка – личен архив на Мартин Янков, НБУ

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17