Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За различните видове хумор

Има ли хуморът токсична страна

Хуморът играе важна роля във всички видове взаимоотношения и може да бъде ефективен инструмент за установяване на връзка между хората, да служи за поддържане на емоция и да помогне за разрешаване на конфликти и разногласия и не на последно място, да ни извади от рутината, която ни заобикаля. 

Споделянето на удоволствието от хумора създава усещане за сплотеност и е в основата на успешните взаимоотношения. Също така действа като защита срещу стрес и спомага за по-добро здраве и благополучие на личността. 

За различните видове хумор, може ли да поставим знак на равенство между хумор и щастие, и има ли хуморът своята тъмна и токсична страна, разказва психологът Мартин Янков, преподавател и гл. асистент в НБУ - София. 

Чуйте повече от звуковия файл.

Мартин Янков завършва бакалавърска програма по Психология, а след това и магистърска програма по Трудова и организационна психология в СУ "Св. Климент Охридски". През 2018 г. в същия университет защитава докторска дисертация на тема "Любовни стилове, самооценка и личностни характеристики". Изнасял е курсове по обща и социална психология в три български университета – НБУ, СУ "Св. Климент Охридски" и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". В периода 2018 - 2020 г. работи като училищен психолог в средно училище в град София.

Научните интереси на Мартин Янков са в областта на личностните характеристики и междуличностните отношения.

Снимка – личен архив на Мартин Янков, НБУ

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без автомобил в големия град – какви и колко са ползите?

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" обсъдихме придвижването без автомобил в голям град с еколога Ивайло Попов. Ивайло Попов изтъкна, че е важно да разберем какви са ползите от придвижването без автомобил и обратно, какви са вредите от използването на личен автомобил. "Не е тайна, че автомобилите са причина номер едно за шумовото..

обновено на 22.05.24 в 11:51

Достъп до изкуство за възрастни хора – нормално ли е да говорим за това?

В рубриката "Темите на деня" обсъждаме инициативата "Аз съм тук – проект за достъп до изкуство на възрастни хора". В разговора се включват организаторката на проекта Надежда Дичева и участничките Валентина Селничка и Зоя Брънчева. Според Надежда Дичева е факт е, че обществото ни е много фокусирано върху инициативи за млади хора и деца. "Вярвам, че..

обновено на 22.05.24 в 10:54

Човекът и биологичното разнообразие

В Деня на биологичното разнообразие за зависимостта на човека от оцеляването на видовете в "Нашият ден" говори Радост Ценова от Българска фондация "Биоразнообразие". Биологичното разнообразие е важно за нашето оцеляване, тъй като човекът е неразривно свързан с природата. По думите на Ценова Фондация "Биоразнообразие" осъществява различни..

публикувано на 22.05.24 в 10:01

Неделя на мироносиците, или за силата на жените в християнството

Миналата неделя църквата чества мироносиците – жените, които, отивайки при гроба Господен, за да помажат тялото му със скъпоценно миро, откриват, че той е празен и първи научават вестта за възкресението. Тези безименни жени, за които не научаваме почти нищо друго от Библията, са едни от малкото, които в дните около залавянето и убийството на Христос..

обновено на 22.05.24 в 09:19

Как да избираме безопасни козметични продукти?

На годишна база кожата ни поема между 2 и 4 килограма козметика. Това показва колко важен е изборът на безопасни козметични продукти. В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден" темата е "Науката във всекидневието". Гост в ефира е Нели Понева от Лаборатория за охарактеризиране на фармацевтични форми, която разказва как козметиката..

обновено на 21.05.24 в 13:01