Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За различните видове хумор

Има ли хуморът токсична страна

Хуморът играе важна роля във всички видове взаимоотношения и може да бъде ефективен инструмент за установяване на връзка между хората, да служи за поддържане на емоция и да помогне за разрешаване на конфликти и разногласия и не на последно място, да ни извади от рутината, която ни заобикаля. 

Споделянето на удоволствието от хумора създава усещане за сплотеност и е в основата на успешните взаимоотношения. Също така действа като защита срещу стрес и спомага за по-добро здраве и благополучие на личността. 

За различните видове хумор, може ли да поставим знак на равенство между хумор и щастие, и има ли хуморът своята тъмна и токсична страна, разказва психологът Мартин Янков, преподавател и гл. асистент в НБУ - София. 

Чуйте повече от звуковия файл.

Мартин Янков завършва бакалавърска програма по Психология, а след това и магистърска програма по Трудова и организационна психология в СУ "Св. Климент Охридски". През 2018 г. в същия университет защитава докторска дисертация на тема "Любовни стилове, самооценка и личностни характеристики". Изнасял е курсове по обща и социална психология в три български университета – НБУ, СУ "Св. Климент Охридски" и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". В периода 2018 - 2020 г. работи като училищен психолог в средно училище в град София.

Научните интереси на Мартин Янков са в областта на личностните характеристики и междуличностните отношения.

Снимка – личен архив на Мартин Янков, НБУ

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37