В епизод 462 "Трамвай по желание" среща своята публика с една от най-значимите фигури на съвременната българска култура – директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов.
Всеки, който помни монументалната постановка на "Аида" на площада пред Царския дворец в центъра на София от 1997 г., знае как маестро Карталов подхожда към своята публика на открити пространства. Както стана традиция, и това лято операта тръгва към своята публика. Отново в естествена среда. Край езерото в Панчарево през юли тръгва третото издание на фестивала "Музи на водата", където ще бъдат представени постановките на знаменитите опери "Летящият холандец", "Жената от езерото", "Пепеляшка", "Кармен", "Мадам Бътерфлай" и "Евгений Онегин".
От там Софийската опера и балет ще отскочи сред Белоградчишките скали за събитието "Опера на върховете", където наред с оперите "Набуко" и "Аида", ще бъдат представени балетните спектакли "Баядерка", "Хиляда и една нощ" и "Корсар", а за любителите на мюзикъла ще бъде отредена великолепната постановка на "Мама миа" по хитовете на "АББА".
В годините маестро Карталов е имал професионалния шанс да работи с най-големите колоси на българското оперно изкуство: Борис Христов, Николай Гяуров, Гена Димитрова, Николай Гюзелев, Никола Николов. Визитката му е внушителна: около 200 оперни постановки, журиране в международни конкурси, майсторски класове в различни страни. Непреходно остава сътрудничеството му с великия бас Борис Христов за основаването на Българската академия за изкуство и култура в Рим.
Неслучайно и най-широката публика знае, че ако някой притежава таланта да превърне операта в истински празник, това безспорно е Пламен Карталов.
Снимка – Калина Станева
Сам си, независимо дали си заобиколен от хора. Не те приемат, не те чуват, в един момент спира и да те интересува. Не ти е важно другите да те разбират, а ти самият да си наясно със себе си. Обаче се губиш. Губиш крилата си, полетът ти застива. Вече ти самият не се приемаш. Превръщаш се в аутсайдер, и то по собствено желание. В интимния свят на..
В столичното арт пространство "Heritage" можете да видите изложбата "доЖИВОТно чоВЕК" на двама млади автори. Лусия Медзикян излага свои творби – цветни химикалки и смесена техника, а и Кирил Кръстев - Кироки – акварел. Двамата художници не са се познавали преди да бъдат събрани от изкуствоведката и галеристка Силвана Пападами, която открива, че..
С премиера на спектакъла "Железният светилник" посреща публиката си тази вечер Драматичният театър "Никола Вапцаров" в Благоевград. Постановката и драматургич ният вариант по едноименния роман на Димитър Талев са дело на режисьора Калин Ангелов. "Енергията в романа е огромна. Това, което аз улових, е опитът за противопоставяне на отделния..
В епизод 559 "Трамвай по желание" среща своята публика с винаги изненадващия актьор Тони Тонев. Тони е фамилно обременен с театралното изкуство – баща му Васил и майка му Ружа, чехкиня по произход, са познати от столичната и извънстолична сцена в България. Самият Тони е роден в Пловдив и пътят му в изкуството тръгва в живописта. Но нелепа ситуация..
На 9 октомври Мария Стефанова , една от най-големите български актриси, посреща 85-ия си рожден ден . Тя ще го отпразнува на сцената на театър "Българска армия", където тази вечер ще играе в спектакъла "Кралицата майка" от Манлио Сантанели. За 34-ти път актрисата ще влезе в ролята на Реджина, а в образа на сина Алфредо се превъплъщава актьорът..
На 9 октомври от 18.30 часа в кино "Одеон" документалния филм "Черказки хроники" за живота и творчеството на българския автор Йордан Радичков ще даде..
Нура Минт Сеймали , златният глас на Мавритания, световноизвестната майсторка на "ардин" ( западноафриканска арфа от рода на "кора"-та и "камале..
От последните 10-15 години насам, живеем във време, в което повечето хора по света страдат не от недостиг на храна, а от прекаляване с нея. Свикнахме на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg