Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Eпизод 463

Театърът на храбрите

Мирослав Пашов
Снимка: Ани Петрова

В епизод 463 "Трамвай по желание" отбелязва Денят на храбростта с гостуване на директора на Театър "Българска армия" Мирослав Пашов в 70-годишнината от основаването на легендарната сцена.

Сградата на театъра, разположена в самия център на София, е построена през 1936 година като киносалон "Роял". Тежко пострадала по време на бомбардировките през Втората световна война, тя е неколкократно реконструирана, за да се превърне днес в модерно оборудвана театрална сграда с основен салон за 500 зрители и камерна сцена с 60 места. Самият театър е създаден на 16 август 1950 година.

В своята 70-годишна история театърът е представил пред публиката стотици постановки. В репертоара на театъра са играни както класически творби на автори от световната драматургия (Шекспир, Шилер, Калдерон, Чехов, Горки, Ибсен, Брехт, Б. Шоу, Фр. Дюренмат, Т. Уилямс, А. Милър, С. Бекет, Й. Йонеско), така и първи постановки на нови български пиеси. Театърът е гостувал със свои спектакли в Русия, Германия, Мексико, Испания, Белгия, Франция, Израел, Полша, Швейцария, Македония.

В трупата на театъра играят известни театрални и филмови звезди като Васил Михайлов, Меглена Караламбова, Пламена Гетова, Бойка Велкова, Милен Миланов, Георги Новаков, Веселин Ранков, Мирослав Косев, Иван Радоев, Иван Ласкин, Камен Донев, Йоана Буковска, Анастасия Ингилизова, Антоанета Добрева - Нети, Стефка Янорова, Георги Къркеланов, Ненчо Илчев, както и талантливото младо попълнение в лицето на Екатерина Стоянова, Леонид Йовчев, Веселин Анчев, Лидия Инджова, Гергана Данданова, Ангел Генов.

Гостът Мирослав Пашов завършва ВИТИЗ "Кр. Сарафов", актьорско майсторство в класа на проф. Любомир Кабакчиев. От 1993 до 1995 г. е зам.-директор на Младежкия театър – гр. София. От 1995 г. работи в Театър "Българска армия". Има над 70 роли в театъра, киното и телевизията. А от 2010 г. е директор на Театър "Българска армия".

Снимка – Ани Петрова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Весела Ножарова: Българският арт пазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията, един лозунг започна да се издига сред хората – "купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36