Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдържание на:

"Нетърпимост 1960", едноактна опера в две части от Луиджи Ноно

Снимка: YouTube/Стопкадър

"Intolleranza 1960" ("Нетърпимост 1960") – едноактна опера в две части с музика на Луиджи Ноно и подзаглавие "Сценично действие в две части, основано върху идеята на Анджело Мария Рипелино".

Либрето: Луиджи Ноно, базирано върху текстове на Анри Алег, Бертолт Брехт, Пол Елюар, Юлиус Фучик, Владимир Маяковски, Анджело Мария Рипелино и Жан-Пол Сартр
Първо изпълнение: Венеция, Teatro La Fenice, 13 април 1961 г.

Действащи лица:
• Емигрант – тенор
• Приятелка на Емигранта – сопран
• Жена – контраалт
• Алжирец – баритон
• Жертва на изтезания – бас

Първа част
Един Емигрант е изморен от тежкия труд и мрачно ежедневие в чужда държава, където работи заедно с местни миньори. След като е напуснал родината си в търсене на по-добър живот, сега го е обзело желанието да се завърне. Жената, дала на Емигранта топлина и комфорт, се опитва да го убеди да остане. Когато осъзнава, че любовникът ѝ е решен да напусне, тя е огорчена и се заклева да отмъсти. Емигрантът потегля на път сам и стига до града. Неговото пристигане съвпада с мащабно политическо шествие. Полицията се намесва и арестува няколко протестиращи, включително и Емигранта, въпреки че той не участва в митинга. Напразно чужденецът се опитва да се оневини. Емигрантът настоява, че просто е минавал наблизо по пътя си към родината, не е участник в размирици и няма какво да признава. Арестуваните протестиращи са подложени на насилие и изпратени в концентрационен лагер. Затворниците страдат и скърбят за жестокото потисничество, на което са подложени. Слепият поет внимателно наблюдава бруталните сцени, без да се намесва. Хорът на затворниците отчаяно плаче за свобода, докато полицията продължава да тормози жертвите си. Емигрантът и един Алжирец решават да избягат от лагера, въодушевени от решението си да започнат нов живот на свобода. Двамата успяват: копнежът на Емигранта по дома му се превръща в реалност.

Втора част
Слепият поет говори на публиката. Никой не разбира приказките му, всички избухват в смях. Тълпата страда мълчаливо. Когато една жена започва да говори против войната и ужаса, Емигрантът я разпознава като глас на надежда в изолацията си. Емигрантът и Алжирецът искат да се бият заедно за по-добър свят. Жената, която Емигрантът е изоставил в миньорското село, се появява като дух. Заедно със спътника си, Емигрантът я пренебрегва. Хорът на емигрантите и техните жени спътнички пеят стихове от поемата "Нашият марш" на Владимир Маяковски. Емигрантът и Алжирецът бавно приближават дома си, но граничната река е пълноводна. Нивото на реката се покачва и тя прелива; потопът отнася жителите на града и земите им, както и Емигранта и неговия спътник към гибелта им. Оцелелите от потопа се заемат да осигурят по-добро бъдеще за следващото поколение. Те пеят текст от Брехт: "Вие, които ще излезете от наводнението … мислете за нас с търпение". 

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05