Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бах, Берио и "Бийтълс" в елегантни версии на искрящия ансамбъл "Spark – The Classical Band"

Снимка: Gregor Hohenberg

В лятна концертна версия на предаването "Контемпо" представяме много интересен концерт, състоял се само преди два месеца – на 26 юни тази година в рамките на фестивала "Дни на камерната музика" в Метлах, Германия. Изпълнители са Андреа Ритер и Даниел Кошицки – блокфлейти, Щефан Балашович – цигулка и виола, Виктор Плуметаз – виолончело и Кристиан Фриц – пиано, които се изявяват като ансамбъл "Spark – The Classical Band". Концертът е озаглавен "Почит към музикални герои от класическа до поп музика", а главни герои са Йохан Себастиан Бах, Лучано Берио и легендите от "Бийтълс".

Ансамбъл "Spark" е състав, обявяван като "преосмислящ класиката". В своите атрактивни проекти квинтетът поставя Бах, Вивалди, Моцарт и техни велики съвременници в нов контекст, създавайки връзки със звуците и начина на живот в наши дни. Класически по душа, външно своенравни, любознателни и неконформисти, петимата музиканти разпъват палатката си на открито между класически произведения, минималистична музика, електромузика и авангард. С ентусиазъм и безгрижие смесват стилове и изследват множество звукови възможности, като се има предвид, че добре оборудваният им арсенал от инструменти включва над 40 различни флейти, цигулка, виола, виолончело, мелодика и пиано.

Седмичникът Die Zeit определя състава като "камерен ансамбъл за поколението на Facebook". Süddeutsche Zeitung пише: "Тези изпълнители запазват цялата сложност на класиката, но променят контекста и демонстрират убеждението си, че поп музиката е също толкова част от културното ни наследство, колкото и класическата традиция". Във френския вестник L'Alsace четем: "Тук работят петима музиканти, които по същество са страхотни изпълнители и завладяващи артисти. Те владеят инструментите си до такава степен, че могат да се изявят във всеки един музикален стил, без да се ограничават в конкретен жанр". Die Welt нарича "Spark": "състав от най-висока класа", а холандският вестник de Volkskrant го поставя сред малкото ансамбли, "които имат потенциала убедително да съчетават влияния от поп и денс с класическа музика". Американското издание Record Guide определя квинтета като "истински феномен на класическата музика, който не се различава от Йо-Йо Ма или квартет "Кронос", но е още по-жизнен".

Съставът вплита в балетната музика на младия Моцарт модерни техно звуци и мотиви на Хендел; финалната част на концерт на Вивалди прелива в холандска минималистична музика; Купрен се превръща в бавен ембиънт колаж, а Менделсон получава лифтинг в авангардни фолклорни интонации. Нищо не е там заради самото си съществуване, нищо не е прибавено от стремеж към ефект. Това са майстори, които работят прецизно и експертно, но добавят и незаменимата доза радостно експериментиране. Това е класическа музика тук и сега, интерпретирана от музиканти, които въплъщават собственото си послание.

Носител на наградата ECHO Klassik през 2011, съставът от над десет години си проправя път към авангарда на младата творческа класическа сцена и работи с водещи съвременни композитори. Квинтетът гостува в най-големите световни зали: Музикферайн във Виена, Концертхауз в Берлин, Филхармониите в Кьолн и Есен, Alte Oper Frankfurt, Гастайг в Мюнхен, Концертгебау - Амстердам, Барбикан Сентър в Ландон, Театър Лисеу в Барселона, Флажу в Брюксел, Националната концертна зала на Тайпей, the Shanghai Oriental Art Center. Музикантите са участвали във фестивалите в Шлезвиг-Холщайн и Райнгау, в "MDR Summer of Music", Музикалния фестивал в Мозел, Европейските седмици в Пасау, Хенделовите фестивали в Хале и Гьотинген, "La Folle Journée" в Нант и други.

Като нетрадиционен състав, "Spark" се изявява и в джаз и рок клубове, както и на фестивалите Reeperbahn в Хамбург, Theaterhaus в Щутгарт, Tollhaus в Карлсруе, Café Hahn в Кобленц, дори и в прочутия техно клуб Berghain в Берлин.

Музикантите от "Spark" са работили с Лондонския симфоничен оркестър, СО на Радио Кьолн, Оперния оркестър на Франкфурт, Резидентния оркестър в Хага, както и няколко камерни състава от Германия и Нидерландия, с диригенти като Уейн Маршал, Себастиан Вайгл, Рубен Газарян, Петер Тилинк, Маркус Хубер.

Целия концерт "Бах, Берио, Бийтълс" от Дните на камерната музика в Метлах имате възможност да чуете в рамките на предаването "Контемпо" в сряда – 31 август, от 19.30 часа.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Детският хор на БНР

Детският радиохор – сред финалистите на Международния хоров конкурс "Нека пеят народите" 2024

На 6 октомври вечерта от 20.00 часа българско време очакваме с трепет развоя от музикалната надпревара на "Нека пеят народите" – престижният международен хоров конкурс! Отново имаме български финалист и този път това е Детският хор на БНР с главен диригент маестра Венеция Караманова . Конкуренти на нашия състав са Хор на момичетата от Копенхаген..

публикувано на 05.10.24 в 16:50

"Медея" от Шарпантие за първи път в Парижката "Опера гарние"

Три века след нейното създаване, музикалната трагедия на Шарпантие – "Медея", намира своята майсторска интерпретация на сцената на Парижката "Опера гарние". Световноизвестният клавесинист, диригент, музиколог и педагог Уилям Кристи и основаният и ръководен от него ансамбъл Les Arts Florissants представят бароковия шедьовър. Постановката е дело на..

публикувано на 05.10.24 в 08:05

"Медея" от Марк Антоан Шарпантие, трагедия в пет действия и пролог

"Медея" е единствената опера, написана от Шарпантие за Кралската музикална академия. Либрето: Тома Корней. Премиера: Кралския театър в Париж на 4 декември 1693 г. Действащи лица: • Медея, магьосница – мецосопран • Язон, принц на Тесалия – тенор • Аркас, довереник на Язон – тенор • Креон, цар на Коринт – бас • Крьоз, дъщеря на Креон – сопран •..

публикувано на 04.10.24 в 09:40
Проф. Боян Лечев

Миговете вдъхновение на Боян Лечев

В петъчната вечер ще възкресим спомена за проф. Боян Лечев – изумителен цигулар, потомствен музикант и любим педагог за десетки свои ученици, които не могат да го забравят. Боян Лечев бе орисан да прокарва пътеки. Неистово го мамеше непознатото, като сонатата за соло цигулка на Прокофиев. Изпълни я за пръв път у нас преди 50 години. Големият..

публикувано на 04.10.24 в 08:25

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15