Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Касимова-Моасе: "Монолози" или разговори със самия себе си

Снимка: @ApolloniaFestival

В рамките на Аполония 2022 г. на 30 август 2022 г. в 18.00 ч. в двора на Художествената галерия в Созопол авторката на книгата "Монолози" Мария Касимова-Моасе ще се срещне с читатели. Нейният сборник с разкази дава глас на различни хора и характери – тийнейджъри, самотници, хора, изпаднали от обществения поглед и станали прозрачни за другите.

"Монологът не е точно жанр, но да кажем в тази форма. Защото, когато си автор на такъв монолог, ти всъщност си само проводник и това, което трябва да направиш, е да усетиш езика, средата, начина на изразяване и на усещане на другата страна и да се опиташ най-адекватно да го предадеш“, споделя Мария Касимова-Моасе.

Историите сами избират чрез кого да се разкажат. Понякога споделяме най-съкровеното на непознати. "Най-често това е провокирано от средата. Някакъв джоб в нашия живот. От някакъв процеп, в който изглежда, че няма какво да направиш, и просто говориш. Понякога тези монолози всъщност са разговори със самия себе си“, допълва авторката.

Умението да слушаш, трябва да се отглежда. Особено в работата на журналиста, а именно в това поприще през годините пребивава и Мария Касимова-Моасе.

Ето какво разказва тя в "Артефир": "Журналистът не може да промени определена ситуация. Но той може да чуе, да предаде разказа така, че другата ответна страна, от която зависи нещо, да се задейства“.

Някак не искаме да чуваме, а в същото време сякаш сме създадени да бъдем слушатели и забравяме, че понякога другият всъщност това сме ние. Ако човек чете книгата "Монолози“, в даден момент осъзнава, че е бил някъде там. 

"Затова в живота търсим още един човек, с когото да живеем и да ни е близък. Имаме ден и нощ, слънце и луна, имаме небе и земя. Всички тези двойки, те неслучайно са ни дадени, за да разберем, че не сме сами“, допълва Мария Касимова-Моасе.

Думите понякога са провокаторът, който подтиква емоциите вътре в нас – и най-вече мисълта ни – да започнат да говорят.

"Хората преживяват величествени неща. Има толкова много герои между нас. Хора, които не знаем с какво са се сблъскали и как са минали през него“, твърди писателката.

Целия разговор с Мария Касимова-Моасе можете да чуете в звуковия файл.

* Мария Касимова-Моасе е журналист и писател, автор на книгите "Близки срещи със смесени чувства", "Балканска рапсодия" и "Записки от Шато Лакрот". Участва със свои текстове в редица сборници, сред които "Бащите не си отиват", "България за напреднали", "Моята булчинска рокля" и "Българите в чужбина – толкова близо, толкова далече". 

Снимки – Аполония и изд. Колибри
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видео поредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи,..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04
Пол Остър

Излезе "Баумгартнър" – последният роман на Пол Остър

Издадоха "Баумгартнър" –  красив роман за любовта, паметта и загубата, дело на обичания Пол Остър, който си отиде през април 2024 година. Преводач на българското издание е Жечка Георгиева. Романът е последната творба на големия американски поет, писател, преводач и режисьор, автор на 25 романа и удостоен със също толкова американски и международни..

публикувано на 19.02.25 в 08:55

Съюзът на артистите в България възобнови членството ни в ITI

Тематична конференция под наслов "Франц Кафка, Самюъл Бекет и българският театър през последните няколко сезона" се проведе в Американския център на Столична библиотека на 12 и 13 февруари. Конференцията ознаменува и възстановяването на членството на България в ITI – Международния театрален институт. Бекет и Кафка са изключително важни фигури за..

публикувано на 19.02.25 в 08:45

Памет за издателя Иван Богданов

Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади автори през март в Карлово, Пловдив и София. Пълен с енергия, седмица преди това беше представил като издател поредната премиера, а аз му бях обещала среща със слушателите на “Артефир”. Не подозирах, че..

публикувано на 18.02.25 в 17:40