Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Бахрейн галиш камили за милиони, но не можеш да ги яздиш

Симпатичен морски лъв се плези на децата

В Бахрейн камилата е почитана колкото кравата в Индия, че дори и повече. Защото без гърбатото животно не можеш да оцелееш в пустинята. Затова петстотинте галеници на шейх Мухамад ал Халифа с личната ферма на владетеля си живеят царски. Те нямат никакви задължения, освен да дефилират на националния празник на островната държава и да се представят достойно на конкурса "Мис Камила", освен ако не тренират за състезания.

Цената на ездитните животни, които печелят надбягванията, стига до космически висини в милиони долари. Затова в Royal Camel Farm можеш да ги погалиш, да им подадеш свежа трева, но не и да се качиш върху тях. А те толкова са свикнали с посетителите, че сякаш позират и все гледат да влязат в кадър.


Камилската ферма е създадена през 70-те години на ХХ век и тутакси печели популярност със симпатичните си обитатели и с факта, че може да бъде посетена напълно безплатно. Особено симпатични са бебетата и тийнейджърите, които любопитно се втурват към посетителите. Ако попаднеш на правилния гледач дори можеш да получиш двулитрова бутилка с биберон и да нахраниш някой гладен малчуган.


Всяка камила си има персонална хранилка и поилка под акуратно подредени навеси. Не можеш да обиколиш всички, но пък можеш да им подадеш свежа трева и да си направиш незабравимо селфи. На гостите е разрешено да снимат и да галят животните, но никой не е застрахован от навика им да плюят зрелищно. Фермата граничи с гора от финикови палми, където  да се скриеш от палещите лъчи на слънцето и ако успееш да докопаш клонка, да хапнеш и свежи фурми с невероятно сладък вкус.


Най-често посещението на Royal Camel Farm е част от обиколните турове на столицата на Бахрейн – Манама, чиято цена от 150 долара може да ви се стори солена, но припомням, че това е една от държавите с най-висок стандарт в света и един местен динар е 5 лева.

Самостоятелното посещение е евтино и лесно – от централната гара тръгва автобус №13. Цената на билета е около 3 лева, ако не си се сдобил с дневна карта, при която пътуваш "на корем" за около 5 лева. След половин час си във фермата с дружелюбните камили, които чакат с нетърпение да се забавляват с двукраките гости.


Не по-малко завладяващо е друго зооприключение в Манама – Dolphin Resort. Както личи от името, в него главни действащи лица са усмихнатите бозайници, делфините. За радост на децата, те имат по четири представления дневно, всичките по вечерно време, заради неистовите жеги.

Делфиинариумът е разположен на крайбрежната алея Ал Фатих в парка "Марина Гардън". От 1998 година той забавлява на всяко шоу по 620 посетители от всички възрасти.


Докато чакат публиката да изпълни амфитеатъра делфините правят весели лупинги и от време на време изскачат от басейна и се плъзгат по сцената, за да покажат на дресьорите, че нямат търпение да започнат. Сценарият обаче повелява да изчакат още малко. Солиден морски лъв тутакси им открадва вниманието на зрителите. Особено когато позволява на дечицата да  хвърлят обръчи към врата му и им се плези артистично, когато не улучат.

Изведнъж се появява малко тюленче, което жизнерадостно се хвърля да раздава мокри целувки с миризма на риба и да се гушка.

Делфините едва дочакват да се включат в шоуто с прескачане на обръчи, хвърляне на топки, гмуркане за предмети… Гвоздей на шоуто е плуването с любвеобилните бозайници, което се заплаща извън билета от 5 динара. Не по-малко са желаещите за снимка, която да предизвика завист в социалните мрежи.


При личен разговор с мен треньорът сподели, че след като приключат, той остава да играе с делфините поне още час, защото имат нужда от забавления и движение и 45-минутните представления не им стигат.

Снимки: Магдалена Гигова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30
Нели Керемидчиева

Как "(Не)възможното образование" стана "Възможното образование"

Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..

публикувано на 16.12.24 в 14:15

Алеф: Ако не бяха те

"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..

публикувано на 15.12.24 в 12:15

Вкаменените блатни кипариси на дъното на Черно море са много добре запазени

Доц. д-р Любомир Кендеров е изследовател-хидробиолог, част от екипа на Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Неговите научни интереси са в областта на оценката на екологичното състояние и екологичния потенциал на речни екосистеми, изкуствени и силно модифицирани водни тела. Ето какво разказва той в предаването "Следобед за..

публикувано на 15.12.24 в 11:55