Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо народна носия от Фестивала в Жеравна предизвика полемика в социалните мрежи?

Снимка: facebook/festival.jeravna

Една от народните носии, представена на събора в Жеравна, предизвика невиждана полемика в социалните мрежи?

За историята на носията, за спецификите, които носи, и за трудностите по нейното възстановяването разказва в “Нашият ден“ Яни Ангелов, 24-годишен младеж, посветил живота си на традициите в българския фолклор.

По думите му това е облеклото на българката от онзи край отпреди 120 години. Заедно с няколко съмишленици Яни решава да я покаже отново на света и на съвременниците, като реставрират сукмана и зашиват шивицата така, както е изглеждала тогава.


“Коментарите във Фейсбук са на хора, които не са запознати с историята, затова трябва да се внесе допълнителни обяснения. В тази носия няма нищо мюсюлманската или каракачанската", уточнява Яни.

“Носията си е българска, типично наша, от Малко Търново. Най-многобройното население в Странджанската етнографска област са рупците, най-голямата етнографска група.

Преди години си казах, че на Фестивала в Жеравна не се е показвала характерна странджанска носия. Все още се намират платове, за да се възстанови такава, но след време може и да изчезнат. Намират се в антикварни магазини, при търговци на дребно, има и групи за продаване във Фейсбук“, посочи той.

Ангелов сподели също, че най-трудна за възстановяване е била салтамарката (къса горна дреха, обшита с кожа):

“Тя е много трудна за изработка, самата кройка е специфична. Не за всичко можеш да намериш плат и бяхме принудени да изработим наново някои платове.“

Чуйте пълния разказ на Яни Ангелов в звуковия файл.

Снимки: facebook/festival.jeravna


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентски шрифт от Варненския свободен университет с международен успех

Шрифтът "VFU" (Visionary Font Ultra), създаден от Володимир Федотов, студент в трети курс на специалност "Графичен дизайн" във Варненския свободен университет (ВСУ) "Черноризец Храбър", получи признание на международно ниво . Той е един от тримата представители на България, селектирани за участие в изложбата на престижното Международно триенале на..

обновено на 07.02.25 в 08:49

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47