Приносът и събитието от национално значение в целокупната българска история, дължащи се до голяма степен на голямоконарци, е акта на Съединението от 1885 година на Княжество България и Източна Румелия.
От Голямо Конаре (днешният град Съединение) четата на Чардафон Велики тръгва към Пловдив, за да може на 6-и септември, с помощта на пловдивския гарнизон, да изпълни едно от най-достойните събития в развитието на българската държава. Един от първите комитети, в които се подготвя Съединението на България, е именно този в Голямо Конаре.
Този исторически факт дава достойният повод с Указ № 828 от септември 1969 година на Президиума на Народното събрание на Народна Република България, село Голямо Конаре да бъде преименувано в град Съединение.
Марияна Килимперова не е историк по професия, но за нея познаването на историята и опазването на историческата памет е изключително важно. Тя е жител на град Съединение, библиотекар, общественик, любител историк и краевед.
“Неслучайно е издигнат и лозунгът, че “Съединението прави силата“. Това е единственото начинание в нашата история, което е успяло напълно само и без никаква чужда помощ. Когато българският народ се е обединил в едно е доказал, че може напълно самостоятелно да организира и защити такова събитие като Съединението. Обединението е било много важно в миналото, но е необходимо и днес“, разказва тя в ефира на “Нашият ден“ и подчертава:
“Горда съм, че съм потомка на тези славни и героични хора от Голямо Конаре, които са дали своя скромен, но много важен и значим принос към осъществяване на обединението на отечеството. Още през месец февруари на 1885 г., когато Захари Стоянов създава Български таен революционен комитет в град Пловдив, в Голямо Конаре пристига Спиро Костов, който е деец за Съединението. В селото е създаден таен революционен комитет, а негов председател е свещеник Иван Генов, който е съратник на Васил Левски, и е бил председател на тайния революционен комитет за Априлското въстание.“
“След като е създаден комитетът, хората от Голямо Конаре прегръщат идеята за Съединение с голям ентусиазъм. Започват да се записват нови членове. Събират се доброволно вноски и пари за закупуването на оръжие и боеприпаси. Започва една трескава подготовка. Решават, че такова дело трябва да има и свое знаме, затова на 6 август, когато е Преображение Господне, след черковната служба, Петър Шилев приканва всички, присъствали на службата, да дарят доброволни средства за една народополезна работа. На неговия призив се отзовават около 40 членове и моментално се събират 362 гроша и 5 пари. Още на другия ден с тези средства Петър Шилев и Продан Тишков заминават за град Пловдив, където купуват 3 аршина зелена коприна и я отнасят в ателието на Георги Данчов – Зографина“, разказва още тя.
Чуйте пълния разказ в звуковия файл.
Какъв е днешният живот на Голямо Конаре, преименувано впоследствие на град Съединение?
Темата коментира в “Нашият ден“ Ангел Къцов, зам.- кмет на град Съединение:
“Към днешна дата общината наброява около 8850 жители. В град Съединение жителите са 5400. Изтичането на хора е по-скоро по други причини, не толкова заради напускане на населеното място. Има и хора, които напуснаха населеното място, но не за дълго. Едни заминаха за чужбина, други работят в Пловдив. От няколко години в града дейност развиват различни фирми и осигуряват достатъчен брой работни места. Всички граждани, които имат трудови навици и искат да работят, могат да намерят работа със сравнително добро заплащане. Населението намалява поради естествени причини. Делът на възрастните жители е голям.“
Учебни заведения
“В град Съединение функционират две училища – начално и средно, те приемат ученици от цялата община.“
Какво задържа хората?
“Всеки се стреми към корените си и родното място. Трябва да нямаш никакви други възможности, за да отидеш на друго място. Хората се стремят да останат в града.“
Чуйте разговора в звуковия файл.В град Съединение започна Международният мемориален маратон “Съединение“. Началото на събитието беше известено с изстрел на черешово топче.
Участниците пробягаха 22-километровото разстояние до Пловдив. В маратона по традиция се включват стотици ентусиасти от над 50 държави.
Катя Алова, ПР експерт към община Съединение
“Тази година Община Съединение стартира още от 3-и септември празничната програма. Началото беше стартирано с младежки футболен турнир и кино. Идеята на общината е да може първият ден да бъде изцяло за младежите. Младежкият турнир е благотворителен. Ще бъде дарена люлка за подрастващите в града.“
Чуйте кои са другите събития, подготвени за празника.
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на фона на..
В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg