Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ясен Джабиров: В ранен пубертет на развитие сме като общество

Снимка: Ясен Джабиров
Снимка: www.sofia.bg

Ясен Джабиров е пилот-оператор на дрон и видеограф, който в свободното си време се занимава с улична и въздушна фотография в родния си град София и страната. Автор е на много видео- и фотопроекти за града.

Снимките, направени от дроновете на Ясен Джабиров, показват реалността ни по-добре от всеки анализ.

“Живея в малко странна държава, разделена поне на две паралелни реалности, особено погледнато политически. Капсулирали сме се във всяка едно от тези реалности и обвиняваме другите, че не виждат обективно, а истината може би е някъде по средата“,  казва в “Нашият ден“ Ясен Джабиров и допълва:

“Много трудна задача е за всеки съвременен и мислещ човек да отсее информацията и да се ориентира кое е истината, без да се затваря в една от възможностите и да напада другата страна.“

Снимка от протест в София, става известна в социалните мрежи 

“Моята снимка се отнасяше до положението в София и не мога да твърдя, че се отнася за цялата страна. Все още има хора, които искат миналата система, която им е по-позната и удобна. Има цели карти в нашия народ, които разчитат на нея за прехраната си и не са готови да се разделят с нея, така че дори не смятам, че снимката е цялостно обективна, а по-скоро е запечатала момент, в който едната страна има превес. Обществото ни е много разделено точно на тези два полюса и смятам, че единствено критичното мислене може да помогне“, уточнява той историята на известната снимката. 


Изборите

“За идващите избори трябва да отсеем много добре плюсовете и минусите без да се влияем от пропагандата, за да можем да упражним едно от малките си права на граждани, да гласуваме и да продължим напред“, посочва още той.

Страшно ли е тоталитарното мислене?

“Много ми се иска всички ние да имаме по-прогресивно мислене. Да се стегнем и най-накаря да изпълним онова, което пише на Народното ни събрание и да се обединим в една обща кауза. Да престанем да се обвиняваме – ти взимаш пари от руското посолство, ти от американското и т.н., да запретнем ръкави и в България да се получи едни възход“, казва още Джабиров в ефира на БНР и допълва:

“Притеснява ме това, че като общество сме в някакъв ранен пубертет на развитие. И то хлапе, което е малко калпазанче, на което пращат пари от Европа, за да си купи учебници.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: .facebook.com, Ясен Джабиров
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44