Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"От вандализъм до изкуство" - къде е мястото на графитите?

Снимка: sofiagraffititour.com

След 9 септември идва 10 ноември. С промяната се появи нов вид улично изкуство - „графитите“. Тогава съществуващият все още мавзолей се превърна в платно на графити - творчеството, както се случи и с Берлинската стена.

В днешно време графитите са много популярни. Например композициите на Банкси се продават за милиони долари. В България може би най-известният такъв творец е Насимо. Вчера започна фестивалът за улично изкуство и графити “От вандализъм до изкуство“.

За събитието разказва в “Нашият ден“ основателят на “София графити тур“ - Цветан Бизев:

““София графити тур“ е културна организация, чиято мисия е да постави София на картата на света за улично изкуство. Правим това чрез нашите графити-обиколки, в които разказваме за този вид изкуство и показваме едни от най-добрите примери, които имаме в града. Има много нови творби, които се създават. Възможно е да не ги забелязваме във всекидневието, но те са около нас и чакат да бъдат видени.“

“От вандализъм до изкуство“

Проектът стартира миналата година с изложба на 20 артисти от България и Нидерландия, каза още Бизев.

„Тази година проектът е по-различен. Ще бъде майсторски клас с Mr. June от Нидерландия, с Музея за улично изкуство в Амстердам и Хавиер Абарка, който ще се включи онлайн. Този майсторски класове на 8 и 9 септември. Избрали сме 20 артисти от България, които ще вземат участие в него“, добави още той.

Повече за събитието чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на Любомир Попйорданов в Ковачевица

Любомир Попйорданов е юрист по професия. Известен е като алпинист и планинар, граждански активист, предприемач. Започва да рисува през 1974 г., а в едно интервю казва за началото:  "Така и не съм взимал уроци, никакви. Впоследствие, когато се разбра, че няма да кандидатствам архитектура в УАСГ (не бях добър по математика, а и си трябваха уроци по..

публикувано на 01.08.24 в 18:00

Започва джаз фестивалът "Д-р Емил Илиев" в Боровец

За трета година между 2 и 7 август Международният джаз фестивал се провежда на нова локация – курортния комплекс "Боровец" с любезното съдействие и финансова подкрепа на Община Самоков.  Отново екипът на Фестивала предлага интригуваща програма , като първата вечер на 2 август откриването е с Бигбенда на БНР под диригентството на Антони Дончев и..

публикувано на 01.08.24 в 17:05

Излезе монографичното изследване "Любов и Отечество" на Пламен Антов

Изследванията на Пламен Антов върху българската възрожденска литература и култура, събрани в книгата му "Любов и Отечество", се спират върху "механизмите, чрез които литературата, като националноидеологически "метаразказ", произвежда колективното (монументално) битие във вид на символна, собствено идеологическа "сянка" на историята".  Освен това..

публикувано на 01.08.24 в 16:39

Поглед към процесите на прехода

"Екологии на прехода" се нарича изложбата на Николас Кисич Агире, Катарина Бюрин, Сам Гантус, Елица Коева, Манар Мурси, която се открива днес в галерия Swimming Pool от 18.30 часа. Тя е част от поредица инициативи на Off-site – изследователски колектив, основан през 2020 г. от Борислав Ангелов, Полин Шонгов и Мая Шопова.  Събитието насочва..

публикувано на 01.08.24 в 16:35

"Срам и вина" като колективно преживяване

Изложбата "Срам и вина" е втората част от трилогията на куратора Галина Димитрова-Димова, в която се разглеждат съвременните разбирания за изконни човешки чувства и взаимоотношения. Работите на петима млади художници по темата могат да се видят в галерия "Васка Емануилова" до 6 септември.  В проекта се включват Мария Налбантова, Мартин Пенев,..

публикувано на 01.08.24 в 14:30