Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на Мария Зъбова - жената, която биеше камбанита на "Св. Александър Невски"

На 12 септември 1924 г. е първият ден от тържествата по освещаване на катедралния храм

Мария Зъбова
Снимка: Ани Петрова

Решението за издигане на храм, като паметник за Освобождението на България и в знак на признателност към руските освободители, е взето още на 14 април 1879 г. от Учредителното Народно събрание. Храм-паметникът "Св.Александър Невски" в София е изграден в периода от 1882 г. до 1912 г. и през 1955 г. е обявена за паметник на културата с национално значение. Това е катедрален храм на българския патриарх. В този храм могат да влязат около 5000 богомолци. Храмът представлява внушителна петкорабна кръстокуполна базилика в неовизантийски стил с множество куполи, полукуполи и малки цилиндрични сводове и ясно изразен централен купол. Най-забележителната външна характеристика на храма са позлатените му куполи.

Камбанарията  се извисява на повече от 50 метра височина и е мястото, на което са разположени 12 камбани с общо тегло 23 тона. Камбаните са изработени в Москва и са дарени през 1911 година. Първият звън на тези камбани отеква на 13 март през 1913 г., за да  извести падането на Одринската крепост. 


Вътрешността на църквата е разделена на три части. Нартекс с два параклиса, централна част и  олтар с три престола. Стените са изписани от руски и български художници. В полукупола над олтара са изобразени "Богоявление", "Рождество Христово" и "Кръщение на Исус Христос" от Кисельов. Южният иконостас съдържа 17 художествени изображения от проф. Антон Митов. Иконите в северния иконостас са на Исус, Богородица и Кирил и Методий и са изработени от Иван Мърквичка.

Цели 42 години след полагането на основния камък настъпва най-тържественият ден в историята на Светата Обител – нейното освещаване. За извършване на ритуала са определени три дни – 12, 13 и 14 септември 1924 г. Министерският съвет постановява на тези дати държавните учреждения да не работят преди пладне, столичното градоначалство моли софийските търговци, заведенията и т.н. да затворят магазините си и да ги украсят подобаващо.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

На 15 август 2022 г. си отиде Мария Зъбова, звънарката, която толкова тясно свърза душата си с храма. Една жена достойна за почит. Тя умееше да изтръгваше божествената мелодия от всички камбани в храма, включително най-голямата - 12-тонната.

Родена е на 26 май 1929 г. в Чирпан в заможно семейство. Завършва Френския колеж "Сен Жозеф" в Пловдив преди 9 септември 1944 година. Започва да работи като учителка по математика. Но от едно от училищата я уволняват заради донос, че посещавала църква.


"Златният фонд" на БНР
пази интервю на журналистката Николета Атанасова с Мария Зъбова, правено преди 10 години. Ето какво споделя звънарката в него: "Тези камбани имат една особена сплав, която е много звънкова. Но при тези сто години, които са минали, те вече са си загубили много от чара, защото корозията е голяма. И аз настоявам да ги почистят с ултразвук, за да се чуе хубавия звук.  Най-голямата камбана е 12 тона с розетката, а самият й език 780 кг. С усилие се задвижва, дори може да повлече човек.  До Своге се е чувала някога голямата камбана. Другата е  шест тона. Тя е с език 280 кг., а другата е три тона, другата е тон и половина“.

220 стъпала водят към камбанарията на патриаршеската катедрала "Св.Александър Невски". В "Нашият ден" журналистката Николета Атанасова припомня: "Когато слушах нейния глас отново си представях какво си представят когато чуват този глас, който е твърд, приглушен и той няма нищо общо по начина по който изглеждаше. Една мъничка жена с много усмихнати сини очи. Когато я видях, тя ме изгледа изпитателно, дали съм сериозна в отношението си към всичко, което тя ще ми каже. Тя приемаше много лично това, което правеше".

Да видиш тази малка жена под огромните камбани и произвежда звук и мелодия, за мен беше зашеметяващо, спомня си журналистката. И допълва „изправи се, сложи едни ръкавици и наушници. Това малко и сухо  тяло на тази жена, изведнъж доби невероятна сила.  С едната ръка тя задаваше темпото, а с другата ръка движеше камбаните. С краката си управляваше едни малки камбанки, които изграждали мелодията".


Снимки: Ани Петрова

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44

"Нито една повече" – София се присъединява към световния протест срещу насилието над жени

На 25 ноември светът отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието над жени, а в София това ще бъде подчертано със символично протестно шествие под надслов "Нито една повече". Събитието ще започне в 18:00 ч. пред Съдебната палата и ще има за цел да обърне общественото и институционалното внимание към тревожните нива на домашно насилие и..

публикувано на 25.11.24 в 11:31

"Рада": Куклата, която дава глас и подкрепа на жените

На 25 ноември, Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените, гост в ефира на "Нашият ден" беше Мария Стефанова от "Зонта Интернешънъл" – организация, посветена на правата на жените. В предаването тя сподели за усилията, които организацията полага в борбата с насилието над жени, както и за иновативния проект "Рада", целящ да..

обновено на 25.11.24 в 11:21

Точка Илиева и силата на стенописите в обществения дебат

Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни стенописи красят стени в различни части на България, като последната ѝ творба е част от новия център на организацията "Грийнпийс". В предаването "Нашият ден" Илиева разказва за своята работа и..

публикувано на 25.11.24 в 09:36

Националният алианс "Обединени Божии Църкви"

Тази протестантска общност принадлежи към Евангелско-Петдесятното движение в България. Руски емигранти от САЩ през 1920 г. на път за Русия спират в Бургас за известно време и проповядват Божието Слово, като акцентират на кръщението със Святия Дух. Така се заражда Петдесятното движение в България. Повече за Националния алианс "Обединени Божии..

публикувано на 25.11.24 в 09:35