Поканата “Да пояздим заедно“ е отправена от конна база “Ахил“. В нея обаче се крие нещо много повече от забавление.
“Конната база беше създадена през 2014 г. с идеята да бъде едно приятно място в полите на Витоша, където хората да могат да прекарват добре времето си. Открих, че конете могат да бъдат лечители, че могат много по-ползотворно да помагат при една много по-различна и системна работа при деца със специални увреждания“, казва в “Нашият ден“ Ваня Тодорова от конна база “Ахил“ и допълва:
“Има деца, на които съм проследила развитието, определено бележат подобрение. Конната терапия може да заеме достойно място в рехабилитационната програма. Започваме с това, което детето може да прави, и стигаме до това, което му е трудно, и което има нужда от някаква корекция и компенсация впоследствие.
Търсят ме родителите, тези на децата със специални потребности са една общност, комуникират си по между си, познават се, споделят си кой къде ходи и какво прави“.
Инициативата “Да се запознаем“
“Проектът “Различните деца на България“, съвместно с терапията на Ваня, конната езда, която тя прави за децата със специални потребности – това са общите ни усилия да накараме обществото да променя нагласите. Децата да променят нагласите си от по-ранна възраст към децата със специални потребности, да обърнем внимание на тяхното съществуване и усмивки“, казва в “Нашият ден“ Анна Йончева от инициативата.
“Да яздим заедно“
“Събитието е много полезно с това, че събира на едно място деца със и без специални потребности. Тези събития са много полезни“, казва още тя.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Преподавателката по български език и литература в Университета в Гент д-р Миглена Дикова-Миланова и нейните студенти, които изучават български език, са гости на “Артефир” в рамките на образователна инициатива на белгийския университет , насочена към разпространяване на академични знания. В програмата им са включени също срещи в..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в град Свищов, в която и до днес е жив дарителският дух и визията за бъдеще, завещани от неговия патрон. Построено по проект на австрийския архитект Паул Бранк, училището изправя снага..
На 30 януари 2025 г. отбелязахме 150 години от рождението на изтъкнатия финансист, политик и държавник Атанас Буров. По този повод, традиционно фондация "Атанас Буров" организира официална церемония по връчването на престижните годишни призове "Буров" за банково, финансово и индустриално управление. Събитието се проведе в Гранд Хотел "София", в..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..
Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg