Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хасковският Каунь – вече зрял, но винаги нов

Край карикатуриста Халит Куртумуш е оживено.
Снимка: Весел Цанков

На днешно време 22 години са завидно дълголетие за културно събитие и хасковският хумористичен "Каунь фест" на 10 и 11 септември, част от празника на Хасково, доказа зрелостта си. Същевременно той демонстрира и желанието си да се обновява, което е доказателство за младежки дух.

На 10 септември в регионална библиотека “Христо Смирненски” бе открита изложбата “Обичаните”, посветена на 100-годишнината на Радой Ралин и на Доньо Донев, автор на анимационната поредица “Тримата глупаци”, но и на шаржове на сатирика. Бе показан и документален филм за двамата, създаден от националната телевизия. Според Кин Стоянов, който откри изложбата, хасковската библиотека притежава повече книги на Радой Ралин от Софийската библиотека. Популярният актьор Любен Чаталов разказа анекдотични случки от дългогодишното си сътрудничество с Доньо Донев.

Най-голямата награда от тазгодишното издание на "Каунь фест" – "Баш Каунь" беше присъдена на братя Пилеви за тяхната подкрепа към културното събитие през годините.

За първи път тази година в "Каунь фест" участваха и 11 изтъкнати карикатуристи. На 11 септември те подредиха изложба от свои творби пред драматично-куклен театър "Иван Димов" и през целия ден рисуваха шаржове на всички желаещи малки и големи хасковлии.
След гласуване с цветни камъчета от публиката наградата за карикатура на фестивала бе присъдена на турския художник Халит Куртумуш.

Наградите на „Каунь фест“

Вечерта в красивия салон на хасковския театър бяха връчени наградите за хумористични текстове. Тази година свои творби изпратиха 153 хумористи от цялата страна. Петър Краевски и Ели Видева от журито споделиха, че им е било изключително трудно кои текстове да отличат, но все пак са се спрели на няколко автори:

Наградата за епиграма на името на Петър Марев, която е предоставена от семейството му и класирана от тях, бе присъдена на Тако Рамирес от Варна.

• Първо място – Весел Цанков, хумористична проза.
• Второ място – Калин Василев, хумористична проза.
• Трето място – Николай Апостолов, хумористични стихове.


Бяха присъдени и три поощрения:
• Светлин Трендафилов, хумористичнен сценарий.
• Ангел Иванов, хумористична лингвистика.
• Томислав Димитров, 16-годишен, млад каунь.


Празникът завърши с проточили се до късно творчески разговори в неформална обстановка.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05
Паулина Мичева

"Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо и изкуството да се разказват вечни истории

За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо  в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..

публикувано на 20.02.25 в 10:15
Творба на К. Калъчева

"Полилеят на подпалвача" – обща изложба живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев

В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..

публикувано на 20.02.25 в 09:15

Изложба "Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието"

"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието".  Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 09:10

В Радомир историкът Симеон Мильов представя най-новата си книга

В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..

публикувано на 20.02.25 в 09:03