"Културата на бързи обороти" предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев" за седмицата от 12 до 18 септември. Това са някои от акцентите в предаването от 18 септември:
На 15 септември в Галерия "Райко Алексиев" към Съюза на българските художници бе открита изложбата на Съюза на румънските художници. Произведения на 26 румънски автори в областите живопис, скулптура, графика, декоративни изкуства, мултимедия ще бъдат показани до 29 септември.
Петият национален фолклорен фестивал "В сърцето на Тракия" ще се проведе в края на месец септември в Стара Загора.
От 14 септември до 27 ноември Софийската градска художествена галерия показва сборната изложба "Жените художници. Нови хоризонти между двете световни войни". Могат да се видят събрани над 200 произведения – изящни и декоративно-приложни. Голяма част от творбите са създадени в периода 1919-1939 г. и представят широк спектър от жанрове и сюжети, групирани в няколко тематични линии: основаването и развитието на Секцията на художнички в България; "женското" творчество в контекста на организирания художествен живот у нас; жените художници в епохата на модернизма и не на последно място, активната работа в областта на декоративно-приложните изкуства, които допълват представата за дейността на жените художници по отношение на текстила, керамиката и художествената обработка на кожа
От 30 септември до 2 октомври ще се проведат 3 концерта в рамките на фестивала "Мотив". На 30 октомври – "Мотив: В търсене на Димитър Ненов" ще предложи есенцията на двугодишно задълбочено потапяне на пианистката Венета Нейнска в музиката на композитора Димитър Ненов, която ще бъде представена с шедьоври за пиано от Ненов, Лист и Шопен. По време на фестивалната вечер ще бъде излъчен и музикално-документалният филм "Димитър Ненов и измеренията на изяществото", създаден от Венета Нейнска в партньорство с видеопродуцента Ясен Харалампиев. В Световния ден на музиката – 1 октомври, "Мотив" ще предложи концерт на акапелната формация Spectrum Vocal Band. На 2 октомври е и последният концерт от програмата на фестивала – "Блясък и талант". Тази година фестивалът освен красива музика предлага на публиката и гласуване. Всички приходи от трите концерта ще бъдат вложени в кауза по избор на публиката.
Двадесет широкоформатни фотографии, които са част от огромния проект, насочващ вниманието към разрухата в самите устои на обществото, са представени в изложбата "Изтезание" в Националната галерия. Те са на световно известния американски фотограф-артист Андрес Серано, предизвикал културна война през 80-те години на ХХ век с творбата си Piss Christ. В националната галерия ще бъде показан за първи път в Европа и филмът му "Бунт", който ще има своята премиера през ноември, когато в България ще пристигне и самият Серано.
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 18 септември.
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Посрещането на Бъдни вечер и Рождество по света крие голямо разнообразие от традиции и странности, които отразяват културата и наследството на всяка страна. В предаването "Нашият ден" обикаляме земното кълбо с някои любопитни и малко познати обичаи от различни краища на света: Латинска Америка Венецуела: Пътуване до църквата с..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Имаше време, когато – за да бъде представен – се даваше пример, че именно той е общото между римейка на "Бен Хур", популярния американски сериал "24" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg