Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Културата на бързи обороти" – 12-18 септември

"Културата на бързи обороти" предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев" за седмицата от 12 до 18 септември. Това са някои от акцентите в предаването от 18 септември:

На 15 септември в Галерия "Райко Алексиев" към Съюза на българските художници бе открита изложбата на Съюза на румънските художници. Произведения на 26 румънски автори в областите живопис, скулптура, графика, декоративни изкуства, мултимедия ще бъдат показани до 29 септември.

Петият национален фолклорен фестивал "В сърцето на Тракия" ще се проведе в края на месец септември в Стара Загора.

От 14 септември до 27 ноември Софийската градска художествена галерия показва сборната изложба "Жените художници. Нови хоризонти между двете световни войни". Могат да се видят събрани над 200 произведения – изящни и декоративно-приложни. Голяма част от творбите са създадени в периода 1919-1939 г. и представят широк спектър от жанрове и сюжети, групирани в няколко тематични линии: основаването и развитието на Секцията на художнички в България; "женското" творчество в контекста на организирания художествен живот у нас; жените художници в епохата на модернизма и не на последно място, активната работа в областта на декоративно-приложните изкуства, които допълват представата за дейността на жените художници по отношение на текстила, керамиката и художествената обработка на кожа

От 30 септември до 2 октомври ще се проведат 3 концерта в рамките на фестивала "Мотив". На 30 октомври – "Мотив: В търсене на Димитър Ненов" ще предложи есенцията на двугодишно задълбочено потапяне на пианистката Венета Нейнска в музиката на композитора Димитър Ненов, която ще бъде представена с шедьоври за пиано от Ненов, Лист и Шопен. По време на фестивалната вечер ще бъде излъчен и музикално-документалният филм "Димитър Ненов и измеренията на изяществото", създаден от Венета Нейнска в партньорство с видеопродуцента Ясен Харалампиев. В Световния ден на музиката – 1 октомври, "Мотив" ще предложи концерт на акапелната формация Spectrum Vocal Band. На 2 октомври е и последният концерт от програмата на фестивала – "Блясък и талант". Тази година фестивалът освен красива музика предлага на публиката и гласуване. Всички приходи от трите концерта ще бъдат вложени в кауза по избор на публиката.

Двадесет широкоформатни фотографии, които са част от огромния проект, насочващ вниманието към разрухата в самите устои на обществото, са представени в изложбата "Изтезание" в Националната галерия. Те са на световно известния американски фотограф-артист Андрес Серано, предизвикал културна война през 80-те години на ХХ век с творбата си Piss Christ. В националната галерия ще бъде показан за първи път в Европа и филмът му "Бунт", който ще има своята премиера през ноември, когато в България ще пристигне и самият Серано.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 18 септември.

Снимка – Галерия "Райко Алексиев"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Китана Гигова (вляво) и Теодора Церовска

Лесно ли се илюстрира романът "Под игото"?

На 8 юли 2024 г. в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, която се излъчва по програма "Христо Ботев", тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Тя е насочена към българчетата, които живеят извън пределите на България. За предизвикателството да илюстрираш най-популярното..

публикувано на 08.07.24 в 16:57
 Михаил Михайлов - Шольо

Антон Митов представя: Музикантът и диригент Михаил Михайлов - Шольо

Михаил Михайлов е на 83 години – роден е и живее в Стара Загора. Той е от доайените на златните времена на българската естрада – един от основателите на група "Траяна", издава плочи с "Импулс" като част от конкурса "Тракийска лира", работил с Лили Иванова и Йорданка Христова, участвал в безброй концерти в страната ни и извън нея. Спомени от "онова..

публикувано на 08.07.24 в 16:40

"Малки грехове" – фаталният копнеж по изгубения рай

Стремежът към божественост и безсмъртие често е път към разруха за човека от всяка епоха. " Малки грехове" е вторият роман на писателката Паулина Георгиева  след "Симулацията" (2022). Редактор на книгата е литературният публицист Силвия Недкова. В "Артефир" Георгиева споделя, че това е книга за изконния копнеж по рая. Действието неслучайно се развива..

публикувано на 08.07.24 в 15:06
Марио Гергинов

Изкуството в българското училище – мисия възможна

На училището с любов – там, където учителите и учениците са заедно. За досега до творчество в българското образование като мисия възможна в "Terra Култура" разговаряме с Марио Гергинов , зам.-директорът на 140 СУ "Иван Богоров" в София. Ваканцията е предимно за учениците. За училищното ръководство юли месец е време на усилена подготовка за..

публикувано на 08.07.24 в 13:36

Клара Арнаудова: За таланта като живот

Едно талантливо поколение, което преживя Халеевата комета, Чернобил, падането на Берлинската стена и Перестройката, 35 години след завършването на сливенското Средно специално художествено училище по приложни изкуства випуск 1989 на НХГ "Димитър Добрович" представя изложба. Експозицията е своеобразно продължение на срещата между съученици и..

публикувано на 08.07.24 в 12:45