Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Касимова-Моасе: Когато външният свят не ти предлага устои, се обръщаш вътре към себе си

Мария Касимова-Моасе
Снимка: Ани Петрова

Сред върволицата от проблеми, казуси за решаване, предизборна ситуация, тревоги за оцеляването – какво се случва с нашето светоусещане, какво ни прави щастливи и как да преодолеем страховете си? 

Мария Касимова-Моасе разказва в "Нашият ден" за екзистенциалните тревоги в началото на есента, за преодоляването на страховете и за това какво ни прави истински щастливи. Последната ѝ книга "Монолози“ е сборник с изповеди. Разкази, споделени от различни човеци – тийнейджъри, самотници, хора, изпаднали от обществения поглед и станали прозрачни за другите. Диалози, които водим сами със себе си. Тази книга е родена с идеята да бъде сцена. Трибуна за онези, които толкова малко слушаме, а толкова много имат да ни казват.

"Наблюдавам процесите и хората – от близко и от по-далеч. И виждам, че сме малко объркани, самотни и не знаем къде да намерим опора. Човечеството винаги си е имало предизвикателства. Ние, като настоящи жители на тази земя, смятаме, че нашите са най-големи и най-трудни. Но хората пак така са се чувствали – и самотни, и загубили траекториите, в които да се движат. 

Аз лично имам един свой начин. Когато външният свят не ти предлага устои, се обръщаш вътре към себе си, където е безкрайно. И е хубаво просто да поддържаме тази безкрайност. Аз си мисля, че я поддържаме най-добре, когато мечтаем, когато гледаме изкуство, когато четем книги, когато фантазираме пред някоя картина, когато се загледаме в един небосклон или в едно безкрайно море – там, където уж то свършва... когато гледаш как някаква птича прави гнездо на дървото. Да, много обикновени неща."

Чуйте пълното интервю от звуковия файл.

Мария Кисимова-Моасе е родена в София. Дъщеря е на телевизионната режисьорка в редакция „Новини“ на БНТ Сета Илиева и актьора от Сатиричния театър Хиндо Касимов. Завършва българска филология в Софийския университет. Работи като журналист в Българската национална телевизия, вестниците „Стандарт“, „24 часа“, „Сега“ и други, заместник-главен редактор на списание ELLE в България, главен редактор на списание „Капитал LIGHT“ и съосновател и главен редактор на списанието за деловата жена НЕЯR. От 2010 г. е на свободна практика и работи и като експерт по етикет и протокол, презентационни умения и комуникации. 

Първата ѝ книга е сборникът „Близки срещи със смесени чувства“, издаден през 2017 г. През 2018 г. е издаден романът ѝ „Балканска рапсодия“. От юли 2020 г. в платформата Сторител е оригиналният ѝ комедиен сериал „Записки от Шато Лакрот“, който от месец май 2021 година е издаден и като книга от издателство „Колибри“. Участва със свои текстове в редица сборници, сред които „Бащите не си отиват“, „България за напреднали“, „Моята булчинска рокля“ и “Българите в чужбина – „…токова близо, толкова далече…“. На сцената на „Хепи Сатира комеди клуб“ в София представя авторското си представление „Свободно падащи истории“. Редовно пише за уебсайта „Площад Славейков“. Последната ѝ книга се нарича "Монолози".

Съпругът ѝ е френският журналист Стефан Моасе. Има две дъщери.

Снимка – Ани Петрова

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защото реката е най-ценният градски елемент?

Фестивалът "Реките на града" се завръща в Габрово за трета поредна година с множество изложби, богата музикална програма и работилници. Основен акцент в тазгодишното издание е публичното изкуство. За програмата и участниците в габровското му издание, което се провежда от 23 до 25 август 2024 г. е разговорът с архитект Мартин Янков – основател..

публикувано на 25.08.24 в 14:20
Невена Екимова

Артпространствата на Невена Екимова и изкуството като живот за младите в Габрово

Един поглед в артпространствата – не само на Габрово, а и на душите. Артпространствата, които търсят отговор на всички въпроси, търсят изчистването на болката, откриват красотата и превръщат грозотата в красота. Тези, които някои хора смятат за много нежни души, а други – за изключително здрави, корави и стъпили на земята. Те живеят тук и сега и знаят, че..

публикувано на 24.08.24 в 13:40
Драматичен театър

Петко Койчев: Нашето общество сякаш приема като даденост своята история

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Петко Койчев , директор на Драматичен театър "Рачо Стоянов" - Габрово от 2010 година – разказва в "Семейно радио" за поетичния..

публикувано на 24.08.24 в 10:18

Защо европейски и азиатски филми почти не се разпространяват в България?

В киносалоните в България рядко се разпространяват филми от Европа и Азия. В предаването "Какво се случва“ Светлана Дамянова от София филм фест и програматорът на Киномания Христо Христозов изразиха мнение, че се повишават разходите за разпространението на филми, които не са американски. Рекламата също оказва влияние и слабото разгласяване води до..

публикувано на 23.08.24 в 17:00

Галина Попова: Детската книга е добър възпитател

"Цели шест приказки за цветята с много информация за тях, символиката и отношенията между хората е събрала в книгата си  "Приказки за белите цветя" Терез Никол. Всяко едно цвете символизира различни емоция и отношение, а в края на книгата кратко, систематизирано и съдържателно се поднася информация за конкретното цвете. Така читателите могат да..

публикувано на 23.08.24 в 15:28