Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училищен психолог: Изпитите след VII клас – финансова сегрегация на децата спрямо доходите на родителите

Антон Каро: Най-интересните неща са изсипани на “буци“ в учебниците

Снимка: Pixabay

Защо са толкова необходими частните уроци в училище и могат ли децата ни без тях? Учебната година е стрес за деца и родители – какви са решенията и защо?

“Това е стар проблем, аз също съм ходила на частни уроци, моите ученици също ходят на частни уроци. Това е характерно за нашата култура като етнос. По-добре платените родители имат повече възможност да инвестират в образованието на децата си. Образованието е и въпрос на пари“, казва в ефира на “Нашият ден“ Ирина Атанасова, училищен психолог.

Тестовете

“Тестирането в педагогиката и образованието е заимствано от тестирането в психологията. Там този трик е хванат много отдавна. Науката за правене на тестове не се преподава, въпреки че си професор по биология и физиология. Това е вторият проблем в българското образование, когато се правят методики за тестиране на деца, не прилагаме основни принципи в правенето на тестове и нямаме институт за създаване на такива.  Правенето на тест не е викторина“, казва още тя.

Елитните училища

“В света качеството на една образователна система се оценява по това, не колко високи са постиженията на отделни нейни ученици, а по това колко далеч стигат децата, които произхождат от необразовани и неграмотни семейства. Тогава вече можем да говорим за принос на образователната система за тяхното образование. България се справя много зле по този показател – какво се случва с децата от ниско образовани и неграмотни семейства? Тях не ги виждаме в елитните училища. Ние имаме елитни ученици в елитни училища. Изпитите след седми клас за мен са една финансова сегрегация на децата в България спрямо доходите на техните родители и образованието им“, посочва още Атанасова и подчертава:

“В нашето образование липсват послания, ориентирани към децата. Никое от училищата, което ще приеме гимназисти не се е постарало да декодира на език, достъпен за седмокласник, какво ще се преподава в следващите пет години.“


“Какво ще стане, ако предположим за момент, че учениците спрат да ходят на училище и останат само частните уроци. Какво правят учениците 12 години, училището е като платен паркинг за деца. Не съм против домашните работи, но нека те да са вдъхновяващи и мотивиращи. И най-интересните неща по най-интересните предмети се преподават по такъв начин, че те са изсипани на буци и учениците, когато не го възприемат за ценно и важно, не могат да го запомнят. Проблемът е сериозен и наистина състезанието ще продължи“, казва в “Нашият ден“ Антон Каро, университетски преподавател по физиология и биофизика, преподавател-сугестопед по испански и английски език.

Учебниците

“Въпрос е и на престиж, когато сложите учебника на масата и дойдат да четат разни хора, да кажат – "Много е сложно".

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00