Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фотографът Владимир Василев за изложбата T(h)races

Галерия "Синтезис", "Фотосинтезис" и Пловдивско фотографско средище представят изложбата T(h)races на Владимир Василев, едно от водещите имена в българската съвременна фотография, който живее във Франция от 2001 г.

T(h)races е дългосрочен проект, по който Владимир работи повече от 10 години. В него той отправя един едновременно личен и документален поглед към България, със смел глас, с тънка ирония, с живи цветове и с надежда. Не случайно заглавието е игра на думи с френските думи "thraces” (географско и историческо понятие за траки) и "traces" (следи). В тези спонтанни и понякога абсурдни портрети и ситуации, могат да бъдат открити следи от минало и настояще, от мечти и реалност, от гордост и отчаяние, от любов и омраза…



Изложбата T(h)races е показана за първи път в рамките на Международните фотографски срещи в Пловдив през 2019 г. В изложбата в галерия Синтезис са включени и допълнителни фотографии, заснети през последните три години.


Съпътстваща програма:

• 20 септември (вторник) – 18.00 ч. – Тур в изложбата с Владимир Василев
• 26 септември (понеделник) – 17.00 - 21.00 ч. – Библиотека "Фотосинтезис": Отворени врати – Фокус: История на българската фотография
• 29 септември (четвъртък) – 18.00 ч. – "Снимката е част от човека, който я е направил" - среща-разговор с Владимир Василев
• 24 октомври (понеделник) – 17.00 - 21.00 ч. – Библиотека "Фотосинтезис": Отворени врати – Фокус: Съвременна българска фотография


Владимир Василев
е роден през 1977 г. в Стара Загора. Учи в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Работи като асистент-фотограф в студио "Къркеланов", участва в снимането на документални филми и различни предавания на "БТВ". През 2001 г. заминава за Франция, където прекарва осем години в очакване да получи легален статут. Работи като независим фотограф от 2009 г. и живее в град Брив ла Гаярд - Югозападна Франция.

Работата му е показвана в множество фотографски изложби и фестивали, като фестивала за млада европейска фотография "Circulation(s)" в Париж (2013), "Images Singulières" в Сет, Франция (2012, 2015, 2017), фестивала "Fotografico Europeo" в Милано (2019), "Meждународни фотографски срещи" в Пловдив (2010, 2017, 2019).

Печели наградата "Lens Culture Emerging Talent Awards" (2017), финалист е за престижната френска награда за фотография "Roger Pic" (2010, 2017). Номиниран е за наградата "Prix HSBC" (2018, 2020) в Париж и за наградата "New East Photo" на фондация Calvert 22 в Лондон (2016). Печели втора награда от "Gomma Photography Grant", Лондон, (2017, 2018). Hoсител е на специалната награда "Grand Prix de La Samaritaine" (2013) в Париж.

Владимир е част от проекта "La France vue d’ici" ("Франция погледната отвътре") иницииран от фестивала за документална фотография "ImageSingulières" и най-голямата френска независима медия "Mediapart", за който са поканени 24 фотографа, които документират Франция в продължение на пет години. В момента завършва четиригодишна фотографската резиденция по документирането на реставрацията на историческата сграда на универсалния магазин "La Samaritaine" в Париж, с художествен ръководител Кристиан Кожол.

Снимки: ФС на галерия "Синтезис"

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защото реката е най-ценният градски елемент?

Фестивалът "Реките на града" се завръща в Габрово за трета поредна година с множество изложби, богата музикална програма и работилници. Основен акцент в тазгодишното издание е публичното изкуство. За програмата и участниците в габровското му издание, което се провежда от 23 до 25 август 2024 г. е разговорът с архитект Мартин Янков – основател..

публикувано на 25.08.24 в 14:20
Невена Екимова

Артпространствата на Невена Екимова и изкуството като живот за младите в Габрово

Един поглед в артпространствата – не само на Габрово, а и на душите. Артпространствата, които търсят отговор на всички въпроси, търсят изчистването на болката, откриват красотата и превръщат грозотата в красота. Тези, които някои хора смятат за много нежни души, а други – за изключително здрави, корави и стъпили на земята. Те живеят тук и сега и знаят, че..

публикувано на 24.08.24 в 13:40
Драматичен театър

Петко Койчев: Нашето общество сякаш приема като даденост своята история

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Петко Койчев , директор на Драматичен театър "Рачо Стоянов" - Габрово от 2010 година – разказва в "Семейно радио" за поетичния..

публикувано на 24.08.24 в 10:18

Защо европейски и азиатски филми почти не се разпространяват в България?

В киносалоните в България рядко се разпространяват филми от Европа и Азия. В предаването "Какво се случва“ Светлана Дамянова от София филм фест и програматорът на Киномания Христо Христозов изразиха мнение, че се повишават разходите за разпространението на филми, които не са американски. Рекламата също оказва влияние и слабото разгласяване води до..

публикувано на 23.08.24 в 17:00

Галина Попова: Детската книга е добър възпитател

"Цели шест приказки за цветята с много информация за тях, символиката и отношенията между хората е събрала в книгата си  "Приказки за белите цветя" Терез Никол. Всяко едно цвете символизира различни емоция и отношение, а в края на книгата кратко, систематизирано и съдържателно се поднася информация за конкретното цвете. Така читателите могат да..

публикувано на 23.08.24 в 15:28