Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ало, Космос! Говори Виктория Танева!

Снимка: hello-space.eu

Независимо колко необятно и недостижимо е едно място, ако направим крачка към него и пожелаем да го изследваме, то лека-полека ще започне да разкрива своите тайни пред нас. Необятността не е нищо повече от възможност, а ние сме малките хора, достойни за големи възможности. В това вярва 17-годишната Виктория Танева, която не би заменила Френската гимназия, в която учи, за нищо на света. Дори и за космоса, в който за момента лети само в книгите, филмите и мечтите си.

Преди да се заплени от мистерията му, Виктория попада в дълбините на киното. То я провокира да си зададе първия въпрос за Вселената, който води след себе си купища такива. Така започва и магията на познанието. Тя осъзнава, че колкото повече чете и учи, толкова повече разбира колко не знае, и това я впечатлява и привлича.

За Виктория космосът е процес, който се развива не само информативно, но и исторически. Той разказва за развитието на човечеството, което не се уморява да търси и намира. Също като нея.

Именно това търсене я води и до тазгодишното издание на научния фестивал "Ало, Космос! Говори България!", който отново даде възможност на децата, чиито мечти се простират чак до космоса, да задават въпроси към НАСА за бъдещето на човечеството отвъд Земята. В рамките на ден Виктория става доброволец, който влиза в ролята на лидер на личните асистенти и намира не само познанието, от което има нужда, но и съмишленици – хора, посветени на науката, с които се учи на екипна работа. Това е ново предизвикателство за 17-годишното момиче. От работата си по фестивала тя разбира, че екипността е еквивалент на сплотеност и носи отговорност, не по-малка от тази на лидера.

Според Виктория човек няма как да стане лидер, ако не знае какво означава да бъде воден. Само когато сме готови да поемем нужната отговорност и имаме и необходимите знания, можем да бъдем подготвени да водим хора, които ни вярват и в които ние вярваме. Всеки един ден имаме шанса да се усъвършенстваме, затова, за да можем да полетим в космоса, първо трябва да повярваме в себе си тук, на Земята.

Виктория Танева достига до тези изводи благодарение и на срещата си с американската астронавтка Анна Фишър – първата майка, отишла в космоса. Фишър гостува, макар и дистанционно, във второто издание на "Ало, Космос! Говори България!", организирано от българския "Атлантически клуб", и сподели своя опит с любопитните деца, взели участие във фестивала.

Човек трябва да вярва в себе си, а мечтите му са тези, които ще го напътстват в живота, смята Виктория. За нея полетът в необятността на космоса би могъл да бъде реализирана мечта. Тя не спира да му се обажда и е сигурна, че макар професията ѝ, която тепърва ще упражнява, да не бъде изцяло свързана с космоса, има ли възможност да достигне до него – ще се възползва.

България също иска да се обади на космоса отново, мотивацията да се организира трето издание на фестивала е много голяма, твърди 17-годишната ученичка във Френската гимназия. Тя е на мнение, че страната ни има голямо участие в космоса, макар и често то да остава скрито за голяма част от нас. Интерес към космическото пространство има, просто не е достатъчно провокиран. Фестивали като "Ало, Космос!" обаче могат да променят това.

Вървим към прогрес и всеки изминал ден наблюдаваме такъв. А и ако успеем да опознаем себе си като малък космос, защо да не опознаем и по-големия?!

Целия разговор с Виктория Танева чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Как да запаметяваме информация лесно?

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското вниманието към нещо любопитно – мнемониката . Понятието се отнася към разнообразните техники за запаметяване на информация – за тях разказва Емилия Сотирова от психологичен център SOVA. Често в ежедневието човек изпитва затруднения да запомня факти, числа, имена..

публикувано на 12.07.24 в 09:21
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15