Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Четвърто издание на проекта "Млади български художници – В началото"

Галерията на Съюза на българските художници, на "Шипка" 6 представя четвъртото издание на един амбициозен проект "Млади български художници – В началото". Проектът си поставя високата цел да стимулира творчески процеси, да среща с креативни и иновативни търсения на младите в живописта и скулптурата, да им дава възможност да видят своите творби в галерийно пространство. 

В залата са разположени творбите на 20 живописци, както и скулптурата на 11 млади автори, сред които и някои разпознаваеми имена от различни национални изяви. За първа година в този проект има чуждестранно участие – автори от Румъния и Чехия, като художникът Стоян Дечев е куратор на румънската селекция, а Любен Петров – куратор за трите авторки от Чехия.

Важно е да се отбележи, че този проект се организира от няколко години по идея и със съдействието на колекционера Тодор Стайков, като възможност за подпомагане реализацията на млади художници, завършили специалностите "Живопис" и "Скулптура" в Националната художествена академия.

За изложбата "Млади български художници – В началото" говорят в "Артефир" колекционерът Тодор Стайков, Стоян Дечев – с интересен анализ на участващите румънски автори и проф. Станислав Памукчиев, като обобщение за това представяне:

Участници

Живопис

Албена Петкова, Александрина Дакова, Ангеларий Димитров, Биляна Дешева, Десислава Янакиева, Ванеса Велизарова, Георги Атанасов, Делиана Стоянова, Дина Стоев, Димитър Бочуков, Димитър Павлов, Драгана Павловскаа, Елена Велкова, Калия Калъчева, Лора Тонева, Мила Вацова, Петра Димитрова, Пламена Димитрова, Северина Даниелова, Явор Костадинов

Скулптура
Анатоли Йончев, Анита Анастасова, Вержиния Михайлова, Десислава, Досева, Димитър Николов, Марк Бойчев, Мартин Трифонов, Сиана Дамянова, Светослава Атанасова, Стефан Коцев, Шабан Хюсмен
Гост-участници
Karolina Netolicka, Marketa Kolarova, Katerina Barabasova (Чехия), Adriana Preda, Alina Ion, Andrei Arion, Catalin Velea, Teo Papadopol (Румъния)

Снимки – СБХ

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44