В годината на 100-годишнината на Радой Ралин в "Усмивки от старите радиоленти" на екип "Хумор и сатира" си спомняме за сатирика, белязал с живота и творчеството си както най-застойните, така и най-променящите се години от новата българска история. Заeдно с Кин Стоянов, един от синовете на Радой Ралин, ще чуем записи от Златния фонд на БНР, разкриващи моменти от многопластовото и многостранно творчество на писателя.
Спомене ли се Радой Ралин, всеки от нас се сеща за неговите сатири, за епиграмите от "Люти чушки" и за хапливите крилати фрази, предавани от уста на уста. Той обаче бе и много добър поет, автор на красиви и мъдри стихове, някои от които станали естрадни и сатирични песни, превърнали се в хитове и популярни и до днес като "Една девойка ме попита", "Веселина", "Народе".
В предаването можете да чуете някои от неговите стихотворения, като например "Молитва":
Става дума и за човешката и творческа дружба на Радой Ралин с Атанас Далчев и други както изявени, така и начинаещи поети от онези години.
Ще си припомним сатиричен театър "Стършел" и други спектакли, създадени от неформалния кръг сатирици, актьори и музиканти около Радой Ралин.
Можете да научите и подробности за малко известната опера "Игра", композирана от Димитър Христов по либрето на Радой Ралин.
Става дума и за джаз формацията "Фокус", създадена по идея на сатирика, заедно с Милчо Левиев, както и за легендарните сатирични кинопрегледи "Фокус".
Можете да научите и за малко известния игрален филм "Кон аморе" на режисьора Станимир Трифонов по сценарий на Радой Ралин, вдъхновен от преживяна от него романтична история.
Предаването "Усмивки от старите радиоленти", посветено на Радой Ралин, можете да чуете в неделя от 18.30 часа по програма "Христо Ботев".
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg