Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Усмивките на Радой в старите радиоленти

Снимка: ДА Архиви

В годината на 100-годишнината на Радой Ралин в "Усмивки от старите радиоленти" на екип "Хумор и сатира" си спомняме за сатирика, белязал с живота и творчеството си както най-застойните, така и най-променящите се години от новата българска история. Заeдно с Кин Стоянов, един от синовете на Радой Ралин, ще чуем записи от Златния фонд на БНР, разкриващи моменти от многопластовото и многостранно творчество на писателя.

Спомене ли се Радой Ралин, всеки от нас се сеща за неговите сатири, за епиграмите от "Люти чушки" и за хапливите крилати фрази, предавани от уста на уста. Той обаче бе и много добър поет, автор на красиви и мъдри стихове, някои от които станали естрадни и сатирични песни, превърнали се в хитове и популярни и до днес като "Една девойка ме попита", "Веселина", "Народе". 

В предаването можете да чуете някои от неговите стихотворения, като например "Молитва":

Става дума и за човешката и творческа дружба на Радой Ралин с Атанас Далчев и други както изявени, така и начинаещи поети от онези години.

Ще си припомним сатиричен театър "Стършел" и други спектакли, създадени от неформалния кръг сатирици, актьори и музиканти около Радой Ралин.

Можете да научите и подробности за малко известната опера "Игра", композирана от Димитър Христов по либрето на Радой Ралин.

Става дума и за джаз формацията "Фокус", създадена по идея на сатирика, заедно с Милчо Левиев, както и за легендарните сатирични кинопрегледи "Фокус".

Можете да научите и за малко известния игрален филм "Кон аморе" на режисьора Станимир Трифонов по сценарий на Радой Ралин, вдъхновен от преживяна от него романтична история.

Предаването "Усмивки от старите радиоленти", посветено на Радой Ралин, можете да чуете в неделя от 18.30 часа по програма "Христо Ботев".


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20