Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По следите на нацистка експедиция в Амазония

Дълбоко в джунглите на Амазония и днес се извисява гроб със свастика на върха... Нацисти и евреи, икономически и политически емигранти от целия свят, потомци на роби и на индиански империи… в огромния етнически котел на Южна Америка се оглежда историята на съвременния свят. Във всичко това има и значимо българско присъствие. Писателят и бизнесменът Илко Минев, човек с български и еврейски корени, живеещ от много десетилетия в Бразилия, е написал книгата "По следите на Алемоа", която е вече бестселър в най-голямата южноамериканска страна и излиза тези дни и на български. Става дума за нацистка експедиция от 1935 г. до 1937 г. на територията на днешна Френска Гвиана.

Това е повод да поговорим за митовете и връзките на Райха с Южна Америка, за българското присъствие в тези сюжети, както и за днешното съвремие. Гостуващият в България Илко Минев и неговият издател Христо Георгиев разказват за повода за написване на книгата и опасностите по време на експедицията. 

Историкът от БАН Николай Поппетров ни осведомява защо нацистка Германия е гледала толкова страстно към тази част на света, а историкът от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" доцент Валентин Петрусенко споделя свои наблюдения върху историята на Южна Америка. 

Илко Минев е склонен да вижда в непремисленото отношение към индианските малцинства и към джунглите на Амазония заплаха за днешната ни цивилизация.


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49