Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По следите на нацистка експедиция в Амазония

Дълбоко в джунглите на Амазония и днес се извисява гроб със свастика на върха... Нацисти и евреи, икономически и политически емигранти от целия свят, потомци на роби и на индиански империи… в огромния етнически котел на Южна Америка се оглежда историята на съвременния свят. Във всичко това има и значимо българско присъствие. Писателят и бизнесменът Илко Минев, човек с български и еврейски корени, живеещ от много десетилетия в Бразилия, е написал книгата "По следите на Алемоа", която е вече бестселър в най-голямата южноамериканска страна и излиза тези дни и на български. Става дума за нацистка експедиция от 1935 г. до 1937 г. на територията на днешна Френска Гвиана.

Това е повод да поговорим за митовете и връзките на Райха с Южна Америка, за българското присъствие в тези сюжети, както и за днешното съвремие. Гостуващият в България Илко Минев и неговият издател Христо Георгиев разказват за повода за написване на книгата и опасностите по време на експедицията. 

Историкът от БАН Николай Поппетров ни осведомява защо нацистка Германия е гледала толкова страстно към тази част на света, а историкът от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" доцент Валентин Петрусенко споделя свои наблюдения върху историята на Южна Америка. 

Илко Минев е склонен да вижда в непремисленото отношение към индианските малцинства и към джунглите на Амазония заплаха за днешната ни цивилизация.


По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55