Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силвия Богоева и светлината на мрака

7
Снимка: Ани Петрова

Галерия "Нюанс" представя новата си изложба за сезона на художничката Силвия Богоева, назована "Мракът свети" (от заглавието на едноименния албум “Мракът свети” на HELP ME JONES). 

Контрастът, който използва авторката е похват, пресъздаващ много добре отношението ѝ към живота, в който живеем, от мрачните случвания да пресъздаде най-светлите сюжети в живота си. 

А темите са ателиетата на художници, които обича, гримьорните на прочути актриси, където живеят непринудено до срещата със сцената, любимото куче, т.е. вникване в по-интимните процеси и пространства в различните сфери на визуалното изкуство.

Силвия Богоева макар и да не прави често самостоятелни изложби, е разпознаваемо име в съвременното ни изкуство. Има близо 12 награди на различни форуми, сред които са няколко отличия за млад автор. 

Не без значението е и това, че изложбата на Силвия Богоева откри проф. Десислава Минчева, която сподели: "Тя дойде в живописта след бакалавърската си степен в "Порцелан и стъкло", и не знаеше почти нищо за "боята", но рисуваше страшно. Тази любов към рисунката я има и тук – различна, леко истерична, чувствена. Тя си е художник по съдба…“

Какво сподели за своята изложба Силвия Богоева в "Артефир" – чуйте от звуковия файл.

Снимки – Ани Петрова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Феникс Върбанов с изложба в галерия "Стубел"

За първи път Феникс Върбанов представя изкуството си в галерия "Стубел". Живеещият в Париж художник определя себе си като космополит и често казва, че е дар от Бога да бъде посредник между три култури. Българската, китайската и френската култура са дълбоко вкоренени в същността на този артист – с родители прочутия Марин Върбанов и майка Сун Хуай Куей...

публикувано на 18.04.24 в 18:00

Або представя втората си книга с разкази

За първата си книга "Поводи за връщане" Або беше написал: "Имал съм късмета да живея на четири континента и да обиколя над 40 държави, преди да стана на 27 години. Живял съм в Пекин, Арекипа, Финикс, Манчестър, Лондон, Самоков, София – в разбъркан ред. Обичам да се запознавам с нови култури, да научавам езиците им и да чета литературата им в оригинал...

публикувано на 18.04.24 в 16:35
Подготовката на българския
павилион във Венеция

60-ото юбилейно издание на Венецианското биенале

На 19 април в 17.00 часа в зала "Тициан" (Sala Tiziano) е официалното откриване на Българския павилион на 60-то юбилейно издание на Венецианското биенале. Най-важният форум за съвременно изкуство в света ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г. и ще представи националните проекти на 331 артисти от различни държави. "Чужденци навсякъде" е..

публикувано на 18.04.24 в 16:15

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44