"В нейната кожа" е името на съвременния танцов филм, който ще има своята премиера на 30 септември в Дома на киното в столицата. Лентата разкрива взаимодействието между личното и публичното в ежедневието на пет жени, чиито съдби се преплитат на фона на знаковото езерото Клептуза във Велинград. Хореографията е дело на Коста Каракашян в колаборация с изпълнителите и е създадена специално за пространствата около езерото, които обединяват естествена среда, човешко присъствие и мистика.
"В нейната кожа“ комбинира съвременен танц, класически балет и комерсиални танци и ги вплита в един мистериозен свят, вдъхновен от сюрреалистичното в малкия град, разказва режисьорът и актьор Коста Каракашян:
"Танцът има потенциала да разкаже много истории, които в думи не могат да се изкажат. Чрез езика на телата изказваме взаимодействието докато една танцува какви са погледите на останалите, езика на тялото. Създава се една много мистична и многопластова история. Самите образи и танцьори имат голяма заслуга за създаването на тези героини. В образите има лека нотка мелодрама и нещо хумористично, но се вдъхновихме от мистериозните филми на миналото, като жълтите италиански филми от миналото, самите образи не са реални, а са фикцията ни за живота на някои друг, като например, както днес виждаме нещо от социалните мрежи и си създаваме фикция за живота на някого, което може въобще да не е това, което се случва. Семейството ми е от Велинград, всъщност така съм усещал и на свой гръб възможността всеки в малкия град да чуе, да види, да усети, този спомен от детството ми беше идеята за това да снимаме там и Клептуза има голям смисъл за мен, сантиментална стойност, като природа е много красиво, но и човешката намеса е много силна и е много подходящо за това напрежение между публичното и личното."
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg