Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Техническият университет в Нощта на учените, а и след това

Демонстрация на болида, направен от студенти, по време на откриването на новата учебна година на 26 септември.
Снимка: tu-sofia.bg

На 30 септември, петък, Техническият университет се включва в Европейска нощ на учените – SEARCH 2022 от 15.00 до 21.00 часа.
В зала "Проф. Цветан Лазаров" ще бъде изградено специално студио, което на живо и онлайн ще представи най-интересните проекти на университета, специално подготвени за Нощта.

На място посетителите ще могат да изпробват авиационен симулатор, създаден с участието на студенти, с който – ако имате нужните познания, ще можете да се издигнете и приземите.

Предвидени са демонстрации с дронове, както и на комуникация на земна станция с микросателити.


Ще можете да научите как се прави ракетен двигател лесно и как може да се лети в космоса икономично, както и нещо много важно и все по-актуално: как да се събира космическия боклук.

Ще бъдат показани и два болида, създадени от студенти; ще научите повече за приложенията на 3D принтирането, както и на новото поколение комуникация – тактилния интернет.

От няколко години специалности като машинно и софтуерно инженерство, както и програмите по киберсигурност се радват на засилен интерес от страна на кандидатите, а университет предлага не спира да развива и усъвършенства предлаганите бакалавърски, магистърски и докторски програми, обхващайки предизвикателствата на модерния инженеринг - виртуално инженерство, нанотехнологии, компютърни и софтуерни науки, изкуствен интелект, телекомуникации, енергийна ефективност и електротехника, авиационно инженерство, машиностроене, инженерен дизайн и логистика.

Повече за програмата в Нощна на учените, както и за възможностите за образование сред 31 специалности в 14-те факултета, шест от които на първо място в рейтинговата система на висшите училища, чуйте от разговора с д-р Владислав Прелезов, Връзки с обществеността на ТУ.


Снимки: tu-sofia.bg
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00