Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всичко за ранната музика в "Музика хисторика" – най-новото предаване по програма "Христо Ботев"

Снимка: Bibliothèque Virtuelle des Manuscrits Médiévaux

Този вторник (4 октомври) ви очаква първото издание на "Музика хисторика" – единственото предаване в българския радиоефир, посветено изцяло на ранната музика. Неговата цел е да запознава аудиторията с всичко, свързано с музиката на Средновековието, Ренесанса и Барока – не само с композитори и произведения от тези векове, но и със съвременни музиканти, представящи тази музика; тенденции и течения в исторически информираните изпълнителски практики; анализи на конкретни жанрове, техники и инструменти; нови концептуални проекти и компактдискове;  фестивали, конференции и събития, посветени на ранната музика. Време ще бъде отделено и за концертни предавания, в които да бъдат представени изпълнения, предоставени от Европейския съюз за радио и телевизия.


Основна задача на "Музика хисторика" ще бъде образоването на слушателите за света на ранната музика, която през последните 100 години в световен мащаб се радва на засилен интерес както от изпълнителска, така и от изследователска гледна точка. Непрестанно се разкриват нови произведения и автори, оформят се теории за изпълнителската практика на тези векове, пресъздават се цели събития, състояли се преди 400 или 500 години, така че публиката музикално да се пренесе в онова време и т.н. Целта на предаването "Музика хисторика" е да представя на радио аудиторията всички тези аспекти на ранната музика чрез актуална и научно обоснована информация, интервюта с изпълнители и музиколози и, разбира се, записи, илюстриращи както исторически информираните изпълнителски практики, така и проекти, вдъхновени от тях.

Настройте приемниците си на вълните на програма "Христо Ботев", за да научите повече за концепцията на предаването, както и за да "дегустирате" света на ранната музика чрез интересни факти и музика от Карло Джезуалдо, Алфонсо Ферабоско-син, Перотин, Пиетро Антонио Локатели,  Шевалие дьо Сен-Жорж, Уилям Бърд и Дитрих Букстехуде.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18