На 6 октомври православната църква почита Тома, един от дванадесетте апостоли, учители и последователи на Иисус. Наричат го Неверни, защото не повярвал във Възкресението на Христос, докато не му се явил и не пипнал раните му. На 6 октомври имен ден празнуват Тома, Томислав, Томислава. Той е бил строител по професия. В деня на Св. апостол Тома в България отбелязваме Деня на архитектите, строителите и зидарите.
Кой са важните теми на деня?
“Българската строителна индустрия зае едно подобаващо сериозно място в нашия живот и нашата икономика. Това е един успех, който е много значим. Това е най-големият процент в страните от Централна и Източна Европа. Благодарения на това се ползваме с изключителното уважение и респект от страна на ЕК и нашите колеги от европейските страни“, казва в ефира на “Нашият ден“ инж. Валентин Николов, изпълнителен директора на Камарата на строителите в България и допълва:
“Вече има методика, която е приета от Министерския съвет, тя беше разработена с нашето експертно участие. Това се случи в седмицата преди изборите. Това е един добър старт, който изисква много работа. Готови сме и работим по въпроса, съвместно с изпълнителната власт и в много скоро време се надяваме тази работа да даде практически резултати по отношение на обществените поръчки.
Въпросът за корупцията и нагласените обществени поръчки е много сложен и съпътстващ проблем на пазарната икономика. Истината е, че всички ние – и малки, и средни, и големи в строителния бранш, искаме да има ред и порядък, който да се спазва от всички. Тогава да може напред да излизат най-добрите, тези, които работят най-качествено и най-добре по отношение на изискванията на пазара и на потребителите“.
“Спирането на подобни процеси е трудна задача, но те трябва да бъдат ограничени в максимална степен, да бъдат заклеймявани и изключение в практиката. Има начин фирмата изпълнител да избира подизпълнители, които са регистрирани в централния професионален регистър на строителните фирми. В голяма степен това е гаранция, че подизпълнителят отговаря на определени изисквания, непосочени в закона и на него може да се разчита много повече, отколкото на някой, който не се съобразява с тези изисквания“, посочва още той.
Войната в Украйна
“Много е тъжно да виждаш неща, които са построени преди десетилетия и столетия се разрушават варварски, войната е нещо страшно. Разрушаването на това, което е създадено и построено, на което хората са се радвали много време, това е много тъжна картина. От икономическа гледна точка войната оказа много голямо отражение върху строителния бранш. Точно беше започнало известно успокояване на инфлацията, породена от пандемията и от прекъсване на световните доставки, изведнъж инфлацията се завихри с нова сила и по отношение на горива, енергия, строителни материали и на практика всичко“, казва още инж. Валентин Николов в интервю за БНР.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg