Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Николай Димитров: Отказът от гласуване е вид политическо поведение

Снимка: Ани Петрова

Как формираме личното си мнение и възприемаме информацията от медиите и фронтовите линии извън военния конфликт?

“Начинът, по който се формира мнението в България, по никакъв начин не е по различен от този, по който се формира индивидуално мнение навсякъде по света“, казва в ефира на “Нашият ден“ социалният психолог доц. Николай Димитров, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и НБУ и допълва:

“Първият начин, по който формираме мнението си, е, когато взимаме назаем мнението на другите. Това не е непременно нещо лошо, защото една от целите на това осредняване на мнението, превръщането му в общо и често срещано, всъщност е един от социалните механизми за сплотяване на обществото и за придаване на поглед в една посока на всички негови членове.

В повечето случаи начинът, по който формиране нагласите, е автопилот, което също е добър еволюционен механизъм, защото е трудно да си представим ситуация, в която ще отделяме време и енергия за всяко нещо“, посочва още той.

Политиката…

“Няма нищо чак толкова лошо в това да не се гласува, както свикваме напоследък да слушаме от медиите. Отказът от гласуване също е вид политическо поведение. То също е начин да влезеш в политиката, защото тя е навсякъде около нас и няма как да се изключим от нея“, казва още доц. Димитров в интервю за БНР и посочва:

“Проблемът става, когато негласуването се разглежда като отговор на две тенденции – не гласувам, защото “за мен няма значение кой ще управлява, нещата са добре и имаме своята национална стратегия или национална гледна точка“. Стратегия, която независимо коя партия ще управлява, спазва и следва. На практика няма особено значение коя партия ще управлява, защото тя ще спазва правила и национална стратегия. Другият вариант, който е по-лош, е – “няма значение кой ще ни управлява, всички са маскари“."

Според него “този тип отдръпване заради обезверяването, че който и да дойде, ще бъде същият като всички останали маскари“, е по-лошият вариант и е лошо, че се намираме именно в тази ситуация.

Социални мрежи и пропаганда…

“Те са много добре измислени и много лошо направени, получил се е лош краен резултат от един чудесен замисъл. Идеята, че можеш да споделяш и да се свързваш с приятели, се изроди във възможността всеки да бъде журналист“, посочва още доц. Димитров.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30