Събуждаш се – понякога лесно, в много повече случаи леко в несвяст. Ставаш от затопленото и придобило формата на тялото ти легло. Оставяш рутината да направи останалото: водата да отмие онова, което не искаш да вземеш със себе си през следващите часове; пиеш кафе, може пък и цигара да запалиш, ако това е включено в списъка ти с навици; поглеждаш храната и не ѝ се отдаваш, често тя не ти е приятел рано сутрин, въпреки да знаеш, че е повече от нужна точно по това време. И след като поставиш отметка на всичко това, идва ред на първия ти избор за деня – предстои ти да отвориш гардероба и да потънеш в цветове, материи, смес от прах, омекотител, парфюм и мирис на спомени – от хора и най-вече от теб. Какво да бъде – тъмносините дънки, в които се чувстваш най-удобно, а и добре ти стоят, или да заложиш на черен спортен панталон, който на всичко отива? Ами отгоре – бялата риза, която ти придава небрежно елегантен вид, или пък масленозелената тениска с якичка, която може да свърши същата работа?
Ако си жена обаче, не се изчерпваш с възможностите толкова лесно, има рокли в топли цветове, които подчертават красотите на тялото ти, поли, които изискват да сложиш и нещо в тон отгоре, а това вече е друга врата, която по-добре да не отваряш, панталоните с ниска или висока талия, дънките, които уж не са за дами, но пък така изразително говорят на тях. Обувките вече крещят от мястото си и викат останалите аксесоари на съвет.
Тежък е изборът, но не защото разнообразието е голямо, а защото от това какво ще облечеш – става ясно какво начало на деня ще поставиш и всичко останало, което следва от него. Ако не ти се занимава и просто хванеш каквото и да е, говори най-вероятно, че днес не ти е ден. Дори няма да захващаме темата, че подсъзнанието ти всъщност много добре съзнава това. Ако пък много държиш да изглеждаш добре, е почти сигурно, че времето в един момент ще започне да те притиска, защото го губиш в избори.
Да решим обаче, че ще оставим встрани настроението ти точно днес и ще се заемем със самите дрехи в гардероба ти. Те разказват теб и ти често забравяш това, а в някои случаи прекалено добре го знаеш. Дрехите ти са избор, който показва какъв си и какъв искаш да бъде. Те са впечатлението, което ще оставиш в околните, и мнението, което дълго ще имат другите за теб. Те са статуса ти, и то не само във Фейсбук, където също може да прекаляваш с показването.
Дрехите разкриват човешката психика, която прикриваме зад думи, дела, мисли и премълчани истории. Дали имаме очи за откритието им обаче? И какво всъщност можем да научим за състоянието на една нация и времето, в което живеем, именно от дрехите ни?
За това говорихме в "Какво се случва" – за облеклото като начин на мислене. Доц. Мариела Гемишева, моден дизайнер, артист в областта на пърформанса и преподавател в НХА, разказа какво за нас, за времето, в което живеем, а много по-често за времето, в което само си мислим, че живеем, и за състоянието, в което се намираме, но и за състоянието, което имаме, говорят дрехите, в които се обличаме.
Чуйте в звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg