Съставянето на правителство не може да бъде пренебрегнато като фактор за нашето ежедневие. Има ли обаче комуникационна война в стремежа към него?
“Не мисля, че има комуникационна война между политиците и гражданите. Мисля, че по-скоро повечето участници са добронамерени и според ролята си се опитват да преминат през този сложен процес. Имаме нужда от истински диалог“.
Това каза в интервю за БНР политологът Албена Танева.
“Ние гражданите сме публика в смисъла на публичност, но не сме публика в смисъла на зрители. Работата ни, в който и да е модел на демокрация, е да бъдем участници и то всички видове участници – има разумни, неграмотни, незаинтересовани, лековерни и др.“, казва още тя в “Нашият ден“ и подчертава:
“Забелязва се стремежът да се действа предпазливо, за да може да се задържи и без това крехката подкрепа за отделните политически сили, но и желанието за участие“.
“Работата в политиката не е като наемане на работа. Особено в предизборни ситуации се забелязват такива реплики от страна на кандидатите, че те се “явяват пред народа“ като пред работодател и след това нещо ще отчитат като изпълнители. Смятам, че това е една изключително неправилна метафора за политическия процес.
Когато отидем на избори, ние овластяваме, не наемаме на работа и не сме работодатели. Политическата отговорност на овластените, които са заявили, че ще се кандидатират, че имат програма, че имат намерение, че са обявили по какви теми ще работят, отговорността им нататък, е да могат да намират решения не само в лесни ситуации“, посочва още Танева.
Според нея “политическите сили трябва да развият умения не да водят пазарлъци и да мислят през това как ще могат да бъдат овластени, за да правят каквото си искат, а за да взимат отговорни решения“.
Знаците...
“Второто, което ще кажа по този повод, е за знаците и отношението на публиката. Това, че не са отишли да гласуват много хора. Гражданите не могат да търпят повече упражнението – отивам в политиката, за да направя през нея каквото си искам. Едно от хубавите неща от честото упражняване на изборните ни права е, че има ефект на подобряване на гражданското знание“, казва още тя.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg