Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дора Петкова, социолог: Българинът е съвременен – въпреки всичко

В деня, в който отбелязваме 115 години от рождението на големия български социолог Иван Хаджийски, разговорът за написването на “Оптимистична теория за нашия народ“ днес звучи все по-актуално. Как би изглеждала сега прочутата творба и доколко ще бъде “оптимистична“, е въпрос, на който отговаря социологът Дора Петкова.

“Българинът е един съвременен човек – въпреки всичко. По този въпрос обаче трябва да се работи много, въпреки че е съвременен и модерен човек – пътувал и живял, изрази като “българска работа“ и “циганска работа“ съществуват и винаги ще съществуват в нашия език и в нашата култура“, казва тя в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

Днешният човек е много различен. Работя основно с хора от малцинствата. Работя от много години и имам поглед върху тях. Имам поглед върху младите хора и върху много други различни групи. Следя промените, които се случват“.

Трудно ми е да кажа, че тази теория ще бъде много оптимистична, защото в момента се занимавам с бедността. Детската бедност у нас все още е доста впечатляваща. Тя не е само в ромските общности, но често е в тях“, посочва още Петкова.

Според нея ние “носим нашата душевност такава, каквото е, но тя се променя, въпреки че стереотипите и митологизмите остават най-трайно в нас“.

Кои малцинства в България предизвикват безпокойство?

“Последното безпокойство беше свързано с актове срещу ЛГБТИ общността у нас. Има такива настроения в обществото и в някаква степен се засилват – както хомофобските настроения, така и речта на омразата. Много трябва да се работи в тази посока.

Другото, което ми се струва редно, е в училище също да се обръща внимание. Важно е също да се организират срещи на младите хора в махалите. Те не познават този свят“, посочва още тя в интервю за БНР.

Чуйте пълни разговор в звуковия файл.

Снимка: Център на бесарабските българи в България
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20