В деня, в който отбелязваме 115 години от рождението на големия български социолог Иван Хаджийски, разговорът за написването на “Оптимистична теория за нашия народ“ днес звучи все по-актуално. Как би изглеждала сега прочутата творба и доколко ще бъде “оптимистична“, е въпрос, на който отговаря социологът Дора Петкова.
“Българинът е един съвременен човек – въпреки всичко. По този въпрос обаче трябва да се работи много, въпреки че е съвременен и модерен човек – пътувал и живял, изрази като “българска работа“ и “циганска работа“ съществуват и винаги ще съществуват в нашия език и в нашата култура“, казва тя в ефира на “Нашият ден“ и допълва:
“Днешният човек е много различен. Работя основно с хора от малцинствата. Работя от много години и имам поглед върху тях. Имам поглед върху младите хора и върху много други различни групи. Следя промените, които се случват“.
Трудно ми е да кажа, че тази теория ще бъде много оптимистична, защото в момента се занимавам с бедността. Детската бедност у нас все още е доста впечатляваща. Тя не е само в ромските общности, но често е в тях“, посочва още Петкова.
Според нея ние “носим нашата душевност такава, каквото е, но тя се променя, въпреки че стереотипите и митологизмите остават най-трайно в нас“.
Кои малцинства в България предизвикват безпокойство?
“Последното безпокойство беше свързано с актове срещу ЛГБТИ общността у нас. Има такива настроения в обществото и в някаква степен се засилват – както хомофобските настроения, така и речта на омразата. Много трябва да се работи в тази посока.
Другото, което ми се струва редно, е в училище също да се обръща внимание. Важно е също да се организират срещи на младите хора в махалите. Те не познават този свят“, посочва още тя в интервю за БНР.
Чуйте пълни разговор в звуковия файл.
В динамично развиващия се свят на технологии и изкуствен интелект креативността среща нови възможности и предизвикателства. Димитър Узунов, съосновател на "Арте Урбана колектив" и творец, който съчетава елементи на класическа пиеса, научна презентация и видео в своите спектакли, сподели своите идеи за това как езиковите модели с изкуствен интелект..
Конференцията "Училище за бъдеще", която ще се проведе от 22 до 24 ноември в Стара Загора , събира на едно място образователни експерти, учители и директори на учебни институции с мисия за по-добро образование в България . Във "Време за наука" говорим с Георги Ненов , създател на платформата "Свръхчовекът" , която разказва вдъхновяващи..
С всяка изминала година България все по-уверено заема своето място в световната карта на бизнеса и модата. Темите за женската красота и влиянието ѝ върху обществените нагласи, рекламните тенденции и бизнес стратегиите предизвикват нарастващ интерес и дискусии. За да разгледаме как българският модел за женска красота се утвърждава в международната..
На 21 ноември в 191-во основно училище "Отец Паисий" в село Железница ще бъде отбелязан Денят на християнското семейство и младеж. Това събитие е повече от обикновен празник – то е празник на любовта, смирението и уважението, ценности, които обединяват ученици, учители и родители. Директорът на училището, Савина Игнатова, споделя как тези..
Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме Световния ден за борба с диабета, насочен към повишаване на информираността за превенцията, ранната диагностика и грижата за пациентите с диабет. Предиабетните състояния и съвременните подходи..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят. Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg