Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дора Петкова, социолог: Българинът е съвременен – въпреки всичко

В деня, в който отбелязваме 115 години от рождението на големия български социолог Иван Хаджийски, разговорът за написването на “Оптимистична теория за нашия народ“ днес звучи все по-актуално. Как би изглеждала сега прочутата творба и доколко ще бъде “оптимистична“, е въпрос, на който отговаря социологът Дора Петкова.

“Българинът е един съвременен човек – въпреки всичко. По този въпрос обаче трябва да се работи много, въпреки че е съвременен и модерен човек – пътувал и живял, изрази като “българска работа“ и “циганска работа“ съществуват и винаги ще съществуват в нашия език и в нашата култура“, казва тя в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

Днешният човек е много различен. Работя основно с хора от малцинствата. Работя от много години и имам поглед върху тях. Имам поглед върху младите хора и върху много други различни групи. Следя промените, които се случват“.

Трудно ми е да кажа, че тази теория ще бъде много оптимистична, защото в момента се занимавам с бедността. Детската бедност у нас все още е доста впечатляваща. Тя не е само в ромските общности, но често е в тях“, посочва още Петкова.

Според нея ние “носим нашата душевност такава, каквото е, но тя се променя, въпреки че стереотипите и митологизмите остават най-трайно в нас“.

Кои малцинства в България предизвикват безпокойство?

“Последното безпокойство беше свързано с актове срещу ЛГБТИ общността у нас. Има такива настроения в обществото и в някаква степен се засилват – както хомофобските настроения, така и речта на омразата. Много трябва да се работи в тази посока.

Другото, което ми се струва редно, е в училище също да се обръща внимание. Важно е също да се организират срещи на младите хора в махалите. Те не познават този свят“, посочва още тя в интервю за БНР.

Чуйте пълни разговор в звуковия файл.

Снимка: Център на бесарабските българи в България
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45